60 mln zł dla młodych naukowców

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

51 młodych naukowców z łącznym dofinansowaniem niemal 60 milionów złotych – oto wyniki dziewiątego już konkursu w programie NCBR dla młodych naukowców LIDER.

Laureaci z całej Polski odebrali dziś w Warszawie z rąk wicepremiera Jarosława Gowina wyróżnienia i symboliczne czeki.

W programie LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje środki młodym naukowcom na stworzenie i prowadzenie własnego zespołu badawczego. Dzięki wsparciu agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego wschodzące pokolenie polskiej nauki rozwija nie tylko kompetencje naukowe, ale także zarządcze.

Jesteśmy świadkami przełomowej zmiany technologicznej i pokoleniowej. To dzięki ambitnym badaczom nauka rozwija się w ogromnym tempie, pokonujemy kolejne bariery technologiczne i następuje postęp cywilizacyjny. Młodzi, zdolni naukowcy to skarb. A naukowi liderzy, którzy z zapałem prowadzą swoje badania, są przyszłością polskiej nauki. Wspierając ich, wspieramy rozwój Polski z pożytkiem dla gospodarki i dla nas wszystkich – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dziewiąta edycja programu jest rekordowa pod kątem liczby osób, które otrzymały dofinansowanie, jak i samej kwoty przyznanych grantów. Aż 51 młodych, zdolnych naukowców otrzymało łączne dofinansowanie w wysokości niemal 60 milionów złotych. Dla porównania – w pierwszej edycji programu 23 osoby otrzymały łącznie ponad 21 milionów złotych. Wyróżnienia i symboliczne czeki laureatom IX edycji LIDERA wręczyli dziś w Warszawie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

W naszym postrzeganiu Lider to nie tylko osoba realizująca projekt naukowy. To osoba, która wyznacza nowe kierunki i potrafi przekonać do nich społeczeństwo. Od wszystkich Liderów wybranych w programie oczekujemy umiejętności samodzielnego planowania i zarządzania projektami naukowymi, a także kierowania zespołami badawczymi i komercjalizacją wyników badań. To ogromna odpowiedzialność, ale również szansa zawodowa – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czytaj również:  8 mld euro w nowym programie finansowania innowacji

Program LIDER nie narzuca ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Aby złożyć wniosek w IX edycji konkursu, naukowcy musieli spełniać wymagania m.in. ukończenia maksymalnie 35. roku życia, posiadania tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera bądź lekarza medycyny lub stopnia doktora, bycia autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadania patentów lub wdrożeń. Do startu w konkursie niezbędne było również pozyskanie do współpracy jednostki naukowej, w której możliwa będzie realizacja projektu.

W tej edycji LIDERA najlepiej oceniony został projekt zgłoszony przez dr Lucynę Budźko, która we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zrealizuje projekt „Wykorzystanie enzymów AID/APOBEC w mapowaniu modyfikacji cytozyny w kwasach nukleinowych”. W dziewięciu dotychczasowych edycjach programu dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 367 mln zł na prowadzenie własnych badań uzyskało 337 liderów. Średni wiek laureatów to 32 lata, a średnia wartość dofinansowania to milion złotych. 66 proc. liczby projektów i wartości dofinansowania stanowią projekty z dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych. Drugim co do popularności obszarem są nauki przyrodnicze (17 proc.), a trzecim nauki medyczne i o zdrowiu (10 proc.).

Nabór wniosków w kolejnym, 10 konkursie programu LIDER będzie trwał od 18 stycznia do 18 marca. Więcej informacji dostępnych jest na stronie ncbr.gov.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *