Siedziba AkzoNobel Amsterdam Holandia
Siedziba AkzoNobel w Amsterdamie, Holandia. Fot. AkzoNobel

AkzoNobel publikuje wyniki za I kwartał 2022 roku

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

AkzoNobel odnotowuje dwucyfrowy wzrost przychodów w I kwartale br. Rosnące koszty surowców wymusiły podwyżki cen.

Jak podała Spółka, przychody AkzoNobel wzrosły o 12% i o 10% w walutach stałych (nie uwzględniając wpływu różnic kursowych) dzięki podwyżkom cen (o 17%). Rentowność sprzedaży spadła i wyniosła 9,1% (13,6% w roku 2021) – jest to wynik utrzymującej się inflacji kosztów surowców i frachtu oraz ograniczeń dostaw. Skorygowany wynik EBITDA wyniósł 317 mln EUR (391 mln EUR w roku 2021).

W pierwszym kwartale udało nam się kontynuować postępy i odnotowaliśmy duży wzrost przychodów ze sprzedaży zarówno farb, jak i powłok – powiedział Prezes AkzoNobel Thierry Vanlancker. – Dzięki naszym inicjatywom cenowym szybko reagujemy na bezprecedensową inflację kosztów zmiennych, która wpłynęła na branżę w ciągu tego kwartału.

AkzoNobel podkreśla, że inicjatywy cenowe z nawiązką zrekompensowały wzrost kosztów surowców i innych zmiennych kosztów (w tym frachtu), które łącznie wzrosły o 334 mln EUR w porównaniu z I kw. 2021 r. Wolumen sprzedaży był o 7% niższy. Zysk operacyjny wyniósł 232 mln EUR (303 mln EUR w roku 2021), w tym 2 mln EUR netto dodatniego wpływu ze zidentyfikowanych pozycji (4 mln EUR netto ujemnego wpływu w roku 2021). Marża zysku operacyjnego wyniosła 9,2% (13,4% w roku 2021).

Jestem bardzo dumny z naszej organizacji, a wyniki za pierwszy kwartał są dowodem ciągłej ciężkiej pracy i zaangażowania wszystkich naszych pracowników – dodał Thierry Vanlancker. – Chociaż nadal istnieje niepewność związana między innymi z sankcjami nałożonymi na Rosję, ponownym wystąpieniem COVID-19 w Chinach oraz ciągłym ograniczeniem dostaw ? zwłaszcza w Ameryce Północnej ? pozostajemy pewni realizacji naszej strategii Grow & Deliver.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *