ENGEL rozwiązania sieciowe

Analiza wszystkich procesów? Odpowiedzią są sieci poziome.

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Poziome połączenie w sieć otwiera szansę analizy i optymalizacji procesów dla wielu funkcji wzdłuż całego łańcucha wartości.

Od inteligentnych systemów wspomagających, poprzez monitorowanie stanu, aż po MES – w zakładach przetwarzających tworzywa sztuczne już teraz stosuje się wiele różnych technologii przemysłu 4.0. Wspomagają one przedsiębiorstwa w gromadzeniu i analizie danych dotyczących maszyn i procesów, aby te, opierając się na uzyskanych wynikach, mogły w jeszcze większym stopniu optymalizować procesy.

Dotychczas następowało to w ramach poszczególnych etapów tworzenia wartości, jak wtryskiwanie – podkreśla Stefan Engleder, CEO producenta maszyn i dostawcy rozwiązań systemowych ENGEL. – Rosnące wymagania w stosunku do efektywności i jakości w produkcji sprawiają, że coraz większe znaczenie ma współdziałanie w ramach linii technologicznej.

Przejrzystość całego procesu jest zatem celem transformacji cyfrowej. Na platformach nadrzędnych zostaną w przyszłości zebrane dane i produkty systemów różnych stopni tworzenia wartości, umożliwiając analizę i optymalizację procesu produkcyjnego wzdłuż całego strumienia wartości. Do procesu wtryskiwania dochodzą np. etapy wcześniejsze i późniejsze, jak suszenie i podawanie materiału, ale też montaż i lakierowanie wtryskiwanych elementów.

Transfer danych przez wszystkie marki

Na pierwszy rzut oka to proste. Wyzwaniem jest jednak zastosowanie maszyn, instalacji i technologii całkowicie odmiennych dostawców na różnych poziomach tworzenia wartości. Dlatego zaprezentowana po raz pierwszy podczas targów K 2019 platforma nie jest produktem ENGEL, lecz rozwiązaniem opartym na technologii ADAMOS HUB.

ADAMOS jest związkiem podmiotów z branży maszynynowej, skupionym wokół problematyki przyszłości: przemysłu 4.0 i przemysłowego internetu rzeczy (IIoT). – Brak zależności od konkretnego producenta i otwartość to istotne cechy kompleksowych rozwiązań platformowych – przekonuje Engleder. – Tylko w ten sposób można uzyskać transfer danych przez wszystkie produkty i marki. W przyszłości, w środowisku smart factory, podmiot przetwarzający sam będzie wybierać dostawcę, dobierając go do indywidualnych potrzeb.

ADAMOS HUB gromadzi na jednej platformie produkty cyfrowe, usługi i charakterystyczne dla danej dziedziny platformy różnych dostawców, łącząc ze sobą poszczególne zastosowania. Użytkownik może indywidualnie zestawiać oferowane narzędzia do analizy danych i wstępnie zdefiniowane pulpity, aby natychmiast uzyskać wszystkie istotne dla niego informacje oraz analizy. Zamiast konieczności łączenia się z różnymi systemami, jak to było dotychczas, teraz, korzystając z tylko jednego loginu, można uzyskać dostęp do wszystkich informacji istotnych dla użytkownika.

OEE dla całego parku maszynowego

Na podstawie konkretnych przykładów zastosowań, goście na stoisku targowym ENGEL mieli możliwość sprawdzenia na żywo, jakie nowe możliwości i szanse dają sieci poziome. Jedną z nich jest aplikacja OEE, za pomocą której możliwe jest obliczenie wskaźnika Overall Equipment Effectiveness (OEE) dla całego parku maszynowego. Prócz wtryskarki i robotów w przyszłości do obliczeń będą wykorzystywane dane form i kanałów grzewczych, a także dane systemów kontroli jakości i jednostek manipulacji materiału. Dotychczas nie było możliwe automatyczne obliczenie tego wskaźnika dla całego parku maszynowego.

Począwszy od targów K 2019 sukcesywnie będą prowadzone prace nad nowymi aplikacjami, usługami i modelami działalności – zarysowuje perspektywy Engleder. – Dzięki nowym możliwościom przetwarzania i analizy danych będziemy mogli jeszcze lepiej i precyzyjniej spełniać potrzeby naszych klientów. Głównym założeniem każdego projektu jest uzyskanie korzyści dla klienta. Przy digitalizacji bardzo ważne jest to, aby nie wprowadzać jej dla sztuki.

Pionierzy gospodarki o obiegu zamkniętym

ENGEL jest jednym z prekursorów transformacji cyfrowej i razem ze swoimi klientami i partnerami intensywnie rozszerza badania nad nowymi możliwościami, aby stale rozbudowywać ofertę produktów na rynkach. Oprócz sieci partnerskiej ADAMOS, ENGEL silnie angażuje się w nową LIT Factory w Linz, pilotażowy projekt cyfryzacji w przetwarzaniu tworzyw sztucznych. – Przetestujemy tam praktyczne możliwości sieci cyfrowych i razem z naszymi partnerami opracujemy nowe zastosowania – mówi Engleder. 25 przedsiębiorstw uczestniczących w LIT Factory korzysta z własnej, kompleksowej platformy IIoT. Razem obsługują pełen strumień wartości, od surowców, poprzez projektowanie produktów i najróżniejsze technologie przetwarzania, aż po recykling. W ten sposób LIT Factory udowadnia, że transformacja cyfrowa nie tylko pomaga optymalizować procesy przemysłowe, ale również pozwala sprostać poważnym wyzwaniom naszych czasów. Sieci poziome są istotnym czynnikiem wytyczającym szlaki w gospodarce obiegu zamkniętego. – Gospodarka cyrkularna będzie działać konsekwentnie tylko wtedy, gdy już podczas opracowywania produktów i procesów będziemy myśleć o późniejszym recyklingu podzespołów – mówi Stefan Engleder. – To zakłada jeszcze ściślejszą współpracę przedsiębiorstw wzdłuż łańcucha tworzenia wartości, znacząco ułatwioną przez nowe giełdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.