Aquafil Genomatica biokaprolaktam bio-PA 6
Rusza produkcja biokaprolaktamu w zakładach Aquafil, Slovenia. Fot. mat. prasowe

Aquafil i Genomatica rozpoczynają produkcję bio-PA 6

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Rusza kolejny etap projektu realizowanego wspólnie przez Aquafil z Włoch i kalifornijską firmę biotechnologiczną Genomatica.

Działając w nowym zakładzie demonstracyjnym Aquafil zlokalizowanym w Słowenii, firmy rozpoczynają przedkomercyjną produkcję biokaprolaktamu, półproduktu wykorzystywanego do otrzymywania „zielonego” poliamidu. Rozpoczęta ponad dwa lata temu współpraca zaowocowała najpierw pilotażową produkcją tej substancji, a następnie kontraktem na budowę zakładu dla demonstracyjnej produkcji bio-PA 6.

W maju 2022 r. podjęto decyzję o przetestowaniu technicznej wykonalności procesu produkcji biokaprolaktamu w skali poprzedzającej etap przemysłowy. Firmy uzyskały kilka ton półproduktu, które przetworzono na biopolimer celem oceny jego wydajności w aplikacjach takich jak przędza do tekstyliów, dywany i tworzywa konstrukcyjne. Materiał trafi wkrótce do wiodących światowych marek i współpracujących z nimi firm, które chcą odkrywać i rozwijać produkty odnawialne, produkować egzemplarze pokazowe oraz badać opinie klientów.

Teraz częściej niż kiedykolwiek globalni gracze podejmują decyzje związane z wykorzystaniem zrównoważonych materiałów w swoich produktach. Pracujemy nad budowaniem celowych, identyfikowalnych i przejrzystych łańcuchów dostaw, w tym przypadku dla PA 6, w celu zapewnienia oczekiwanej przez konsumentów, bardziej ekologicznej oferty oraz rozwiązań materiałowych, które mogą pomóc firmom w osiągnięciu ich celów dotyczących zrównoważonego rozwoju – powiedział Christophe Schilling, dyrektor generalny Genomatica.

Firma stosuje sprawdzone osiągnięcia w zakresie skutecznego skalowania technologii od fazy koncepcyjnej do etapu komercjalizacji dla produktów wytwarzanych ze źródeł odnawialnych. Biopochodny poliamid 6 to jej trzecia główna linia produktowa wpisująca się w ten schemat. Wśród innych projektów można wymienić opracowanie biopochodnego wariantu heksametylenodiaminy (HMDA), do zastosowania w zrównoważonych produktach firmy Covestro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.