Aramco skład naftowy Dżedda
Fot. BNO News/Twitter

Atak Huti. Płonie zakład naftowy Saudi Aramco.

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W mieście Dżedda, położonym nad Morzem Czerwonym na terenie Arabii Saudyjskiej, drony i rakiety jemeńskiej milicji Huti zaatakowały skład koncernu naftowego Aramco.

Jak podała agencja AFP, rebelianci Huti przyznali się do dokonania ataków dronami i rakietami na terenie Arabii Saudyjskiej, w tym na obiekt Aramco w Dżedda i „strategiczne instalacje” w Rijadzie. Wcześniej Huti wydali komunikat, w którym poinformowali, że przeprowadzą dużą operację wojskową „w głębi Arabii Saudyjskiej”.

Zarząd Aramco nie potwierdził jeszcze informacji o ataku. Według Associated Press płonie ten sam skład paliwa, który był już ostatnio atakowany przez Huti.

Wybuch miał miejsce około dziesięciu kilometrów od toru ulicznego, na którym w ten weekend ma odbyć się Grand Prix Arabii Saudyjskiej w Formule 1.

Arabia Saudyjska przewodzi międzynarodowej koalicji, która od 2015 roku walczy w Jemenie ze wspieranymi przez Iran Huti. Wchodzące w skład koalicji kraje to Arabia Saudyjska, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Koalicja chce przywrócenia jurysdykcji legalnych władz na całym terytorium Jemenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.