Podpisanie aneksu na kolejny rok wspolpracy BASF Polska i CNK
Fot. BASF Polska

BASF i Centrum Nauki Kopernik przedłużają współpracę

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

BASF Polska i Centrum Nauki Kopernik o Nauce dla Zrównoważonej Przyszłości na wspólnej konferencji prasowej.

30 listopada 2021 roku odbyła się wspólna konferencja prasowa firmy BASF Polska oraz Centrum Nauki Kopernik. Firma BASF Polska już od 10 lat jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik, a podczas tego wydarzenia dyrektorzy poinformowali o przedłużeniu umowy na kolejny rok.

W trakcie spotkania Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca firmy BASF Polska oraz Robert Firmhofer, Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik, podsumowali wspólne projekty realizowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a także oficjalnie podpisali aneks do umowy na kolejny rok współpracy.

Edukacja jest jednym z najistotniejszych elementów  naszej strategii CSR – powiedziała Katarzyna Byczkowska. – Chcemy zainteresować naukami ścisłymi jak najwięcej młodych osób, które będą w przyszłości pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla środowiska. Nasze partnerstwo z Centrum Nauki Kopernik oraz uczelniami wyższymi stanowi solidną podstawę naszych działań w obszarze społecznej odpowiedzialności. Liczę na to, że nasza współpraca w kolejnych latach będzie równie owocna, jak przez ostatnią dekadę.  

Innowacyjne i kreatywne myślenie to kluczowe kompetencje przyszłości – powiedział w trakcie swojego wystąpienia Robert Firmhofer. – Centrum Nauki Kopernik wspiera ich rozwój, tworząc warunki do samodzielnego eksperymentowania na Wystawach i w laboratoriach. Możliwość osobistego zaangażowania się i odkrywania zjawisk oraz reguł rządzących światem nie tylko rozbudza zainteresowanie nauką, ale także umacnia poczucie odpowiedzialności za przyszłość, którą wszyscy wspólnie kształtujemy. Cenimy współpracę z partnerami, którzy dostrzegają stojące przed nami wyzwania edukacyjne. BASF wspiera nas już od 10 lat i ogromnie cieszy nas perspektywa dalszych wspólnych działań.

Dla BASF Polska kwestia edukacji przyszłych pokoleń jest jednym z ważniejszych zagadnień. W ciągu dziesięciu lat współpracy BASF patronowała wielu wydarzeniom i warsztatom, które miejsce miały w Centrum Nauki Kopernik takim jak „Chemiczne Walentynki”, „ChemiaTomy, czyli weekend z pierwiastkami”, a także konkurs dla uczniów szkół podstawowych Future Heroes.

Centrum Nauki Kopernik to wyjątkowe miejsce, w którym dzieci, młodzież i dorośli są angażowani w odkrywanie tajników nauki. W profesjonalnie wyposażonym laboratorium uczniowie pod okiem kompetentnych opiekunów mogą samodzielnie wykonywać ciekawe doświadczenia chemiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Pracownicy BASF wspierają działalność laboratorium, by eksperymenty miały wartość merytoryczną i były ciekawe.

Firma także chętnie angażowała się w edukacyjne przedsięwzięcia organizowane przez Centrum Nauki Kopernik, jak np. międzynarodowy konkurs dla naukowców FameLab. BASF Polska inspirowała także swoich klientów i partnerów biznesowych podczas wielu wydarzeń w Centrum nauki Kopernik, prezentując innowacje BASF.

Współpraca BASF Polska i Centrum Nauki Kopernik w liczbach przedstawia się równie imponująco. Przez ostatnią dekadę laboratorium chemiczne odwiedziło ok. 80 000 osób. Podczas blisko 6 000 zajęć zrealizowano ponad 30 scenariuszy. W spotkaniach organizowanych przez BASF Polska w Centrum Nauki Kopernik wzięło udział ponad 150 przedstawicieli mediów.

ZAJĘCIA W LABORATORIUM CHEMICZNYM

BASF Polska dla studentów, studenci dla BASF Polska

W BASF Polska równie istotna jest bliska współpraca z uczelniami wyższymi, takimi jak Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska czy Uniwersytet Wrocławski. Współpraca między nauką i biznesem przynosi obu stronom liczne korzyści i daje możliwość wzajemnego zrozumienia swoich potrzeb.

Dzięki inicjatywom takim jak „Zarządzanie Biznesem Technologicznym” studenci wielu kierunków mają okazję poznać od środka świat biznesu i nauczyć się wielu umiejętności przydatnych na rynku pracy. Firma z kolei dzięki zaangażowaniu młodych ludzi ma możliwość poznania problemów, z którymi mierzą się dzisiejsze pokolenia i tworzenia całkowicie innowacyjnych rozwiązań.

BASF inspiruje studentów do tworzenia innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań dla środowiska

Podczas spotkania BASF Polska ogłosiła także konkurs: Drive Innovation: Przyszłość Zrównoważonego Transportu, który rozpocznie się z początkiem grudnia. Ta inicjatywa jest skierowana do studentów i ma na celu podjęcie tematu zrównoważonych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej i transportowej. Zadaniem studentów, biorących udział w konkursie będzie zaproponowanie rozwiązania dla jednego z wyzwań, z którymi obecnie zmagają się obie branże. Do tych wyzwań należą m. in. ograniczenie emisji, wydajność energetyczna, cyrkularność materiałowa czy bezpieczeństwo pojazdów. Zwycięskie zespoły otrzymają nagrody pieniężne oraz odwiedzą centralę BASF w Ludwigshafen.

Konkurs objęło Patronatem Honorowym Centrum Nauki Kopernik. Patronem medialnym konkursu jest Magazyn Focus. Informacje o konkursie będzie można już wkrótce znaleźć na stronie www.konkurs-di.pl

Dialog o nauce dla Zrównoważonej Przyszłości

W trakcie konferencji odbyła się także debata pod tytułem „Nauka dla Przyszłości”. W panelu wzięli udział: Izabella Radziuk-Śliwińska – nauczycielka chemii oraz historii, autorka publikacji dotyczących dydaktyki; Justyna Średzińska – ekspertka ds. naukowych ze specjalizacją astrofizyka ESERO-Polska z Centrum Nauki Kopernik; prof. dr hab. inż. Marek Marcinek z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, zajmujący się m.in. współpracą nauki z przemysłem; Michał Stepulak – opiekun naukowy z ramienia BASF wielu prac naukowych realizowanych we współpracy z Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Podczas debaty prelegenci dyskutowali na temat zachęcania najmłodszych uczniów do nauki przedmiotów ścisłych. Czy takie podejście może być praktykowane w szkołach? Jaką rolę w nauczaniu tych dziedzin pełnią instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik? Goście odpowiadali także na pytania dotyczące kreatywnej nauki na wyższych uczelniach oraz łączenia nauki z biznesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *