BASF UpCore: zdrowsze powietrze w kabinie samolotu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

BASF wprowadza UpCore™, ekonomiczną modernizację konwerterów ozonu i lotnych związków organicznych, zapewniającą zdrowsze powietrze w kabinie samolotu.

BASF wprowadza UpCore™, nową usługę zapewniającą ekonomiczną i zrównoważoną modernizację technologii polegającą na przejściu ze standardowego konwertera ozonu na konwerter ozonu i lotnych związków organicznych (ang. volatile organic compounds, VOC) w celu zapewnienia czystszego i zdrowszego powietrza w kabinie. UpCore polega na wymianie rdzenia katalizatora w konwerterze wykorzystującym wyłącznie ozon na katalizator wykorzystujący ozon i lotne związki organiczne, przy czym rozwiązanie to jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, ponieważ obudowa oryginalnego konwertera jest ponownie wykorzystywana. Dwufunkcyjna technologia polega na katalitycznym usuwaniu lotnych związków organicznych z powietrza w kabinie przy jednoczesnym zachowaniu najlepszej w branży skuteczności firmy BASF w usuwaniu ozonu.

Powietrze na dużych wysokościach zawiera znaczne ilości ozonu. 50% powietrza w kabinie dostaje się do samolotu z zewnątrz przez silniki („powietrze upustowe”) i jeśli nie jest oczyszczane, to ekspozycja na działanie ozonu może powodować niekorzystne skutki zdrowotne, w tym bóle głowy, zmęczenie, trudności w oddychaniu, bóle w klatce piersiowej, kaszel oraz podrażnienie oczu, nosa i gardła.

Lotne związki organiczne o nieprzyjemnym zapachu, jak np. zapach paliwa lotniczego i zapach kwasów organicznych, mogą przedostawać się do kabiny samolotu ze spalin, wycieków oleju silnikowego i hydraulicznego, a także po dostaniu się do środka płynu do odmrażania. Zapachy te mogą być przyczyną złego samopoczucia załogi i pasażerów, a nawet powodować zmiany kierunku lotu i opóźnienia samolotów.

Mamy przyjemność zaoferować tę doskonałą usługę techniczną naszym klientom z branży lotniczej. Dzięki UpCore oferujemy naszym klientom ekonomiczną, zrównoważoną i wysoce wydajną modernizację ich obecnej technologii, która zwiększa komfort pasażerów i załogi oraz zmniejsza ryzyko opóźnień lotów dla linii lotniczych – powiedział Detlef Ruff, Główny Wiceprezes ds. Katalizatorów Procesowych w BASF.

Wkrótce zostanie wydany biuletyn serwisowy dostawcy dla usługi UpCore, która została w pełni zatwierdzona przez firmę Airbus dla serii Airbus A320. Usługa UpCore nie wymaga dodatkowych certyfikatów dla typów samolotów (ang. Supplemental Type Certificates – STC) ani wyznaczonych przedstawicieli technicznych (ang. Designated Engineering Representatives – DER), ponieważ jest oparta na tej samej technologii, która sprawdza się od ponad 15 lat. Jest całkowicie zgodna ze standardami producenta nowego wyposażenia (ang. Original Equipment Manufacturer, OEM) i przywraca sprawność konwertera do stanu nowego konwertera, zachowując przy tym numer części OEM. Spełnia także wymagania firm leasingowych dotyczące producentów oryginalnego sprzętu używanego w ich samolotach.

Firma BASF weźmie udział w targach MRO Americas w Dallas (USA) w dniach 26–28 kwietnia 2022 r., prezentując swoje ponad 15-letnie doświadczenie jako wiodący dostawca dwufunkcyjnych konwerterów ozonu i lotnych związków organicznych dla producentów oryginalnego wyposażenia samolotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.