100 PLN banknoty

BGK udzielił ponad 6 mld zł kredytów dla firm

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Pakiet pomocowy Banku Gospodarstwa Krajowego oferowany z rządowej tarczy antykryzysowej pozwolił pozyskać ponad 6 mld zł kredytów przedsiębiorstwom borykającym się ze skutkami pandemii.

Z gwarancji de minimis (pomocy publicznej) i Funduszu Gwarancji Płynnościowych BGK skorzystało do tej pory ponad 11 tys. firm.

W drugiej połowie marca, czyli już w pierwszych dniach pandemii, Bank Gospodarstwa Krajowego zwiększył poziom zabezpieczenia kredytu gwarancją z 60 proc. do 80 proc. kredytu. Jednocześnie wydłużył okres tej gwarancji do 39 miesięcy (z wcześniejszych 27 miesięcy), jak również zrezygnował z prowizji za pierwszy rok. Firmy mogą uzyskać maksymalną gwarancję kredytu wynoszącą 3,5 mln zł.

Gwarancje de minimis szczególnie zainteresowały mikroprzedsiębiorstwa (udzielono im 7,8 tys. kredytów zabezpieczonych gwarancją BGK) oraz małe firmy (2,8 tys. udzielonych gwarancji). Pomoc w tej postaci pozyskało również 1 tys. średnich firm. Najczęściej z programu wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego korzystają firmy z branży transportowej i budowlanej oraz przedsiębiorstwa zajmujące się handlem detalicznym i hurtowym. Średnia wartość kredytu z gwarancją de minimis od BGK wynosi 566 tys. zł.

O ile program de minimis jest adresowany do firm z sektora MŚP, duże i średnie firmy mogą skorzystać z Funduszu Gwarancji Płynnościowych. Dzięki niemu możliwe jest objęcie gwarancją kredytu obrotowego do 80 proc. wartości. Maksymalna wartość takiego kredytu nie może przekroczyć 250 mln zł.

I jednych i drugich gwarancji udzielają banki komercyjne i spółdzielcze. BGK jest przygotowany do zabezpieczenia gwarancjami kredytów o łącznej wartości 120 – 130 mld zł.

Od 2013 roku z gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego skorzystało już ponad 160 tys. firm. Łącznie przedsiębiorcy zabezpieczyli w ten sposób kredyty na kwotę ponad 126 mld zł. Dzięki temu udało się utrzymać lub stworzyć ponad 200 tys. miejsc pracy.

Łącznie w Banku Gospodarstwa Krajowego przygotowaliśmy 10 programów pomocowych dla firm każdej wielkości, od wspomnianych gwarancji de minimis dla MŚP, do Funduszu Gwarancji Płynnościowych dla największych firm – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Jedną z firm, która skorzystała z programu pomocowego BGK jest Monolit – producent okien z Zambrowa na Podlasiu. Przedsiębiorstwo działa od 2014 r. i obecnie zajmuje się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej z PCV oraz aluminium i zatrudnia 200 osób.

Skutki pandemii odczuliśmy najmocniej w kwietniu, jednak nie wstrzymaliśmy produkcji, w czym pomógł nam kredyt z gwarancją de minimis. Chcemy rozszerzyć działalność, w szczególności eksportową i zwiększyć zatrudnienie o 10 proc. w tym roku – mówi Michał Godlewski, założyciel firmy Monolit.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.