UPM Biochemicals biorafineria Leuna Niemcy
Budowa biorafinerii UPM Biochemicals, Leuna, Niemcy. Fot. UPM

Biorafineria UPM wyprodukuje BioPura i BioMotion

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Fińskie UPM będzie od przyszłego roku produkować bio-glikol etylenowy UPM BioPura oraz odnawialne wypełniacze funkcyjne UPM BioMotion dla przemysłu gumowego i tworzyw sztucznych.

Fińskie przedsiębiorstwo przemysłu leśnego jest w trakcie budowy wartej 550 milionów euro biorafinerii o wydajności 200 kiloton rocznie, w Leunie, w Saksonii-Anhalt, w Niemczech. UPM poinformowało, że uruchomienie i rozruch zostały zaplanowane na przyszły rok, ale nie podano dokładnej daty.

Firma oświadczyła, że właśnie miała miejsce pierwsza dostawa drewna z „regionalnego lasu zarządzanego w sposób zrównoważony.”

Biogospodarka inspiruje nas do tworzenia przyszłości poza kopalinami – powiedział Michael Duetsch, wiceprezes UPM Biochemicals. – Nasze materiały biochemiczne są produkowane z odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna twardego, a ich ślad CO2 jest radykalnie lepszy niż ich odpowiedników opartych na kopalinach. Dzisiejsze dostawy, pochodzące z regionalnych lasów, są dużym krokiem w kierunku planowanego uruchomienia i rozruchu rafinerii w przyszłym roku. I są dowodem naszej rygorystycznej koncentracji na zrównoważonym rozwoju, od pozyskiwania naszego drewna, poprzez ślad naszej działalności i wpływ naszych produktów na środowisko.

Sto procent drewna używanego do produkcji odnawialnych biochemikaliów firmy UPM posiada certyfikat FSC® lub PEFC™ i pochodzi z regionalnych lasów bukowych, chroniących bioróżnorodność i naturalne ekosystemy.

Glikol bioetylenowy UPM BioPura™, który będzie wytwarzany w tym miejscu, posłuży jako materiał bazowy dla różnych produktów przemysłowych i towarów konsumpcyjnych, takich jak butelki plastikowe (PET), materiały opakowaniowe, tkaniny poliestrowe oraz płyny chłodzące do silników i akumulatorów. Inne glikole mogą być przetwarzane na żywice, środki czyszczące, płyny do odladzania, substancje zapachowe i kosmetyki.

Pozyskiwane z twardego drewna wypełniacze są określane jako „prawdziwie zrównoważona alternatywa” dla opartych na kopalinach sadzy technicznej i strącanej krzemionki. Mogą być stosowane w produktach z gumy, takich jak opony, węże, wykładziny gumowe i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *