Borealis zakład Stenungsund Szwecja
Zakład Borealis w Stenungsund, Szwecja. Fot. Borealis

Borealis chce rozwijać recykling chemiczny w Szwecji

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Borealis rozpoczął projekt mający na celu zapewnienie zwiększonych dostaw surowców poddawanych recyklingowi chemicznemu do produkcji bardziej zrównoważonych chemikaliów bazowych i produktów na bazie poliolefin.

Obecnie trwa studium wykonalności dotyczące zakładu recyklingu chemicznego, który ma powstać przy zakładzie produkcyjnym Borealis w Stenungsund w Szwecji. Badania są częściowo finansowane z grantu przyznanego przez Szwedzką Agencję Energii i są prowadzone z partnerem projektu, firmą Stena Recycling.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, działalność nowego zakładu rozpocznie się w 2024 r. Jednostka pomoże przyspieszyć transformację do cyrkularności tworzyw sztucznych, umożliwiając zastąpienie na większą skalę surowca opartego na paliwach kopalnych poprzez integrację surowca pochodzącego z recyklingu chemicznego zgodnie z modelem równowagi masy ISCC PLUS. Borealis Stenungsund posiada certyfikat ISCC PLUS od lutego 2021 roku.

Borealis będzie też współpracować z Fortum Recycling and Waste przy projekcie polegającym na pozyskiwaniu odpadów tworzyw sztucznych do zakładu recyklingu chemicznego. Fortum wystąpi o finansowanie publiczne na studium wykonalności tego projektu.

Siłą napędową wysiłków firmy Borealis w zakresie recyklingu chemicznego jest Borcycle™ C. Wraz z Borcycle™ M – w którym „M” oznacza recykling mechaniczny – tworzy portfolio kompleksowych rozwiązań Borealis w zakresie realizacji obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych w oparciu o pakiet technologiczny Borcycle™ wprowadzony na rynek w 2019 r.

Borealis wyznaczył ambitne cele w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w ramach naszego zaangażowania w tworzenie nowych wynalazków w celu bardziej zrównoważonego życia – powiedział Martijn van Koten, wiceprezes wykonawczy Borealis Base Chemicals and Operations. – Integracja Borcycle C z naszym crackerem w Stenungsund w Szwecji jest wyraźnym przykładem naszych wysiłków na rzecz obiegu zamkniętego. Dzięki innowacjom i współpracy możemy dostarczać na rynek wystarczające ilości chemicznie przetworzonych podstawowych chemikaliów i poliolefin.

W prawdziwym duchu EverMinds przyspieszamy działania na rzecz cyrkulacji tworzyw sztucznych – dodał Lucrece Foufopoulos, wiceprezes wykonawczy Borealis Polyolefins, Innovation & Technology oraz Circular Economy Solutions. – Dzięki współpracy ze Stena i Fortum będziemy mogli oferować naszym klientom i partnerom poliolefiny z poddanych recyklingowi chemicznemu odpadów pokonsumenckich o jakości materiałów pierwotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *