Fot. mat. prasowe

CIECH chce podnieść efektywność produkcji sody

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Grupa CIECH razem ze specjalistami SAS pracuje nad podniesieniem efektywności produkcji sody.

Chemicy i inżynierowie CIECH zrealizowali projekt budowy modelu optymalizacji produkcji sody przy wsparciu specjalistów SAS Institute, czyli globalnej firmy specjalizującej się w zakresie analityki biznesowej i oprogramowania Business Intelligence. Na bazie nowoczesnych rozwiązań, przede wszystkim z obszaru IT, prowadzonych jest kilka projektów z różnych obszarów, które mają na celu podniesienie efektywności produkcji w zakładach sodowych Grupy.

Grupa rozwija współpracę z SAS Institute od końca 2019 r., kiedy specjaliści CIECH wraz z analitykami SAS Institute oraz Poyry/Afry wytypowali etapy produkcji sody kalcynowanej, które najbardziej efektywnie można zoptymalizować. Jak wynikło z analiz, jednym z etapów produkcji, który skutecznie można usprawnić, jest zmniejszenie zużycia pary w procesie destylacji amoniaku.

Mniejsze zużycie pary wiąże się z mniejszą ilością spalonego węgla, a więc mniejszą emisją CO2 do atmosfery i mniejszymi kosztami. Dzięki zaangażowaniu specjalistów z różnych dziedzin i współpracy w obszarze fizyki, chemii oraz automatyki przemysłowej, przygotowana została szczegółowa koncepcja optymalizacji produkcji.

Efektem współpracy specjalistów jest stworzenie modelu gotowego do wdrożenia na instalacjach produkcyjnych sody kalcynowanej w zakładach Grupy CIECH.

Współpraca z SAS Institute to kolejny z przykładów zastosowania nowoczesnych technologii i pogłębionej analityki z wykorzystaniem narzędzi IT, jakie Grupa wdraża w biznesie sodowym. Celem prac prowadzonych przez spółki Grupy CIECH, jest m.in. zmniejszenie zużycia reagentów, zwiększanie uzysku przy istniejących mocach produkcyjnych i wydłużenie pracy instalacji między remontami.

Digitalizacja, inwestycje w innowacje czy poprawa procesów produkcyjnych to jedne z najważniejszych obszarów dla Grupy CIECH, dlatego współpraca firmy ze specjalistami w zakresie m.in. automatyzacji, będą rozwijane w przyszłości.

2 komentarze

  1. dobra sprawa, że stawiają na nowoczesne technologie co przekłada się na poprawę efektywności produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *