CIECH SA
Fot. CIECH S.A.

Ciech nie zwalnia tempa i notuje wzrost o 8%

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Dobre wyniki w sprzedaży krzemianów, ponad 20-proc. marża w segmencie sodowym oraz zmiany w strukturze segmentu organicznego – to najważniejsze wydarzenia trzeciego kwartału w Grupie CIECH.

Wydarzenia te pozwoliły na wypracowanie znormalizowanego wyniku EBITDA na poziomie 142,6 mln zł, czyli wyższego o 8 proc. w ujęciu rocznym. CIECH realizuje strategię na lata 2019 – 2021, której celem jest zwiększenie znormalizowanego wyniku EBITDA do ponad 900 mln zł w 2021 roku. Oprócz inwestycji rozwojowych, Grupa kontynuuje proces zwiększania efektywności produkcji w segmencie sodowym oraz ekspansję – geograficzną i produktową – w pozostałych obszarach biznesowych.

W trzecim kwartale wykorzystywaliśmy sprzyjające warunki rynkowe w segmencie sodowym. Jednym z większych wyzwań trzeciego kwartału była kwestia wstrzymania produkcji w rumuńskim zakładzie. Jednocześnie kontynuujemy proces transformacji CIECH: upraszczamy strukturę Grupy, wprowadzamy szeroko zakrojony projekt transformacji cyfrowej, obejmującej produkcję oraz funkcje wsparcia, udoskonaliliśmy sposób zarządzania inwestycjami i dbamy o budowę kultury organizacyjnej. Ważnym elementem naszych działań jest filar innowacyjności, który z jednej strony ma wspierać istniejące biznesy, z drugiej szukać ciekawych nisz rynkowych we współpracy z naukowcami. Wszystkie te działania podporządkowane są realizacji celów naszej strategii – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

W trzecim kwartale na podstawowym rynku działalności Grupy – sody kalcynowanej – utrzymywała się korzystna sytuacja. Mimo zmniejszonej produkcji, a następnie zatrzymania fabryki w Rumunii, segment sodowy (biznesy sodowy i solny) zanotował prawie 34-proc. wzrost znormalizowanego wyniku EBITDA. W fabrykach sodowych Grupy kontynuowane są prace związane ze wzrostem efektywności produkcji i zwiększeniem wydajności energetycznej.

Rumuńska fabryka CIECH znajduje się w trybie stand-by po wstrzymaniu dostaw pary przez jedynego dostępnego dostawcę pary technologicznej. Prowadzone rozmowy nie przyniosły rezultatu, aktualnie Spółka analizuje możliwości nowego źródła pary o racjonalnym koszcie. W tym celu prowadzi rozmowy zarówno z władzami lokalnymi, jak i rządem rumuńskim na poziomie ministerialnym. Brak porozumienia z dostawcą skutkował dokonaniem drugiego odpisu na utratę wartości aktywów, co wpłynęło na wynik EBITDA i netto Grupy w trzecim kwartale. Długotrwałe zatrzymanie produkcji w Rumunii nie powinno mieć wpływu na realizację założonego wyniku znormalizowanego EBITDA w roku 2021.

W Niemczech trwają prace budowlane związane z projektem uruchomienia nowej warzelni soli. Nowy zakład powstaje tuż obok fabryki sody należącej do CIECH w Stassfurcie.

W segmencie organicznym trwają intensywne zmiany organizacyjne – ze spółki CIECH Sarzyna produkującej żywice i środki ochrony roślin mają być wydzielone dwie spółki produkcyjne – CIECH Agro i CIECH Żywice. W obszarze środków ochrony roślin Grupa CIECH skupia się na rozwoju portfolio produktów i zwiększeniu udziału sprzedaży na nowych rynkach. Przejęcie Proplanu umożliwiło wejście na rynki basenu Morza Śródziemnego (Włochy, Francja, Grecja) oraz Północnej Afryki, a w dalszej kolejności także Brazylii, Argentyny czy Urugwaju. Ważnymi kierunkami pozostają także Australia, Kanada oraz kraje Dalekiego Wschodu. Według dostępnych analiz rynek środków ochrony roślin będzie stabilnie rósł w tempie ok. 3 proc. rocznie w najbliższych 3-5 latach.

Biznes Żywic wobec niełatwej sytuacji na rynku globalnym (nadpodaż żywic koreańskich) rozwija portfel produktów specjalistycznych (m.in. żelkoty sanitarne). W obszarze produkcji pianek CIECH skutecznie zarządzał wypracowywaną marżą w obliczu słabnącego rynku meblarskiego w Niemczech oraz silnej presji konkurencyjnej.

Dobre perspektywy rynkowe dotyczą biznesu krzemianowego. Wysoki popyt na krzemionkę strącaną, do której produkcji niezbędne są krzemiany, wykorzystywaną m.in. w przemyśle (np. produkcji kosmetyków) sprzyja rozwojowi tego biznesu i osiąganiu bardzo dobrych wyników (znormalizowana EBITDA wzrosła o 23,2 proc. r/r). Spółka CIECH Vitrosilicon zwiększa także portfolio produktowe, szczególnie dla branży budowlanej i rolniczej (składniki nawozów krzemianowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.