Grupa Ciech Sarzyna
Fot. Grupa CIECH

CIECH przystąpi do inicjatywy Science Based Targets

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Grupa CIECH przystąpi do inicjatywy Science Based Targets, wspierającej firmy w wyznaczaniu celów klimatycznych w oparciu o wiedzę naukową.

Grupa CIECH, jako pierwsza z grona dużych firm przemysłowych w Polsce, zgłosiła się do inicjatywy Science Based Targets („SBTi”), stworzonej m.in. przez: United Nations Global Compact, Carbon Disclosure Project, Światowy Instytut Zasobów (WRI) i World Wide Fund for Nature (WWF). Przedsięwzięcie ma za zadanie określanie celów klimatycznych dla poszczególnych firm w oparciu o wiedzę naukową i regularne monitorowanie postępów. Firmy należące do SBTi dążą do utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu do epoki przedprzemysłowej, zgodnie z Porozumieniem Paryskim1.

Inicjatywa Science Based Targets promuje najlepsze praktyki w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych i osiągania neutralności klimatycznej, zgodnie z wiedzą naukową i doświadczeniem m.in. klimatologów. Członkom inicjatywy oferuje wsparcie w wyznaczaniu zamierzeń oraz opracowaniu harmonogramu osiągania celów związanych z ochroną klimatu, a dodatkowo zapewnia profesjonalne monitorowanie działań. Science Based Targets jest także liderem akcji Business Ambition for 1,5°C, której celem jest promowanie w środowisku biznesowym działań mających ograniczyć tempo globalnego ocieplenia.

Biznes powinien być pionierem w wyznaczeniu trendów i promowaniu działań, które pomogą zmieniać na lepsze rzeczywistość w perspektywie kolejnych dekad i dla następnych pokoleń. Mamy ambitny plan osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2040 roku. Przystąpienie do SBTi potwierdza naszą determinację w realizacji tych zamierzeń. Poddamy nasze działania naukowej weryfikacji, by upewnić się, że dzięki ich realizacji rzeczywiście przyczynimy się do spowolnienia i powstrzymania zmian klimatycznych. W tym celu stawiamy na współpracę z liderami walki z globalnym ociepleniem i przystępujemy do koalicji odpowiedzialnego biznesu, do której należą nasi partnerzy biznesowi z całego świata – powiedział Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Do inicjatywy przyłączyło się blisko 2 tys. firm z całego świata, ale wśród nich zaledwie tylko kilka jest z Polski. Blisko tysiąc z uczestniczących w akcji przedsiębiorstw zakończyło już weryfikację i wyznaczyło oparte na wiedzy naukowej cele klimatyczne.

Grupa CIECH w zaprezentowanej wiosną 2021 roku strategii ESG zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2040 roku, stopniowego obniżania emisji dwutlenku węgla (o ok. 33 proc. do 2026 roku w porównaniu do 2019), rezygnację z węgla w procesie produkcji energii do 2033 roku, a także możliwość wykorzystania w tym celu nowoczesnych technologii, takich jak m.in. mikroreaktory jądrowe. We wrześniu CIECH podpisał list intencyjny w tej sprawie ze spółką Synthos Green Energy.

Oprócz tego CIECH zamierza zwiększyć tempo ograniczenia zużycia energii, czy wykorzystywać w jeszcze większym stopniu rozwiązania zgodne z ideą gospodarki zamkniętej. Z ośmiu zobowiązań strategii ESG Grupy aż cztery dotyczą kwestii klimatycznych. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.esgciech.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *