CIECH Soda Romania
CIECH Soda Romania. Fot. Grupa CIECH

Ciech Soda pozostaje w trybie stand-by. Trwają rozmowy z rumuńskimi władzami.

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Jak podała Grupa CIECH, jej rumuńska fabryka sody nadal pozostaje w trybie czasowego wstrzymania produkcji. Cały czas trwa dialog z władzami i lokalnymi i rumuńskim rządem, którego celem jest wypracowanie długoterminowego rozwiązania umożliwiającego przywrócenie produkcji.

W ciągu ostatnich miesięcy spółka prowadziła intensywny dialog z lokalnymi partnerami, a także z przedstawicielami nowo powołanego rządu rumuńskiego. Przywrócenie produkcji w rumuńskiej fabryce CIECH uzależnione jest od zapewnienia spółce stabilnych dostaw pary, niezbędnej do funkcjonowania zakładu.

Przedłużenie terminu rozmów z partnerami na poziomie centralnym wynika między innymi z sytuacji politycznej w Rumunii, gdzie doszło do zmiany koalicji i wyłonienia nowej rady ministrów. To sprawiło, że rozmowy z przedstawicielami rządu na temat warunków przywrócenia produkcji muszą być prowadzone od początku.

Tryb czasowego wstrzymania produkcji, tzw. stand-by, oznacza możliwość jej przywrócenia w dowolnym momencie, dlatego linie produkcyjne zakładu utrzymywane są cały czas w stanie gotowości do wznowienia produkcji.

Dajemy sobie jeszcze trochę czasu na wypracowanie optymalnego rozwiązania sytuacji fabryki sody kalcynowanej w Rumunii. Nie tylko zdajemy sobie sprawę ze znaczenia zakładu dla regionu, ale jednocześnie mamy na uwadze fakt, że CIECH Soda Romania posiada bardzo dobrą kadrę inżynierską i technologiczną, a także zmodernizowane linie produkcyjne. Dlatego szukamy sposobu na wznowienie produkcji w Rumunii, ale pod jednym warunkiem: musi być rentowna. Przy obecnej cenie pary zaproponowanej przez jedynego jej dostawcę, nie jest to możliwe. W tej sytuacji wszystkie opcje o których mówiliśmy wcześniej pozostają otwarte – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Rumuńska spółka CIECH czasowo wstrzymała produkcję 18 września 2019 roku i przeszła w tryb stand-by. Decyzja ta była konsekwencją wypowiedzenia przez elektrociepłownię CET Govora, jedynego dostępnego dostawcę pary technologicznej, umowy na dostawy tego surowca dla CIECH Soda Romania i jednoczesnej propozycji podwyżki jego cen, uniemożliwiającej prowadzenie rentownej działalności przez Spółkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.