CIECH Soda Deutschland
CIECH Soda Deutschland. Fot. Michal Warda/WhiteSmoke Studio for CIECH

Ciech wdrożył system optymalizujący produkcji sody

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

System APC działa już w fabrykach CIECH w Inowrocławiu i Stassfurcie, trwają przygotowania do jego wdrożenia w Janikowie.

Advanced Process Control – system optymalizujący pracę linii produkcyjnych sody kalcynowanej – działa już w zakładach sodowych CIECH w Inowrocławiu (CIECH Soda Polska) i Stassfurcie (CIECH Soda Deutschland), zwiększając ich wydajność i zapewniając większe oszczędności. Dodatkowo w inowrocławskiej fabryce rozpoczęły się prace nad wdrożeniem specjalistycznego oprogramowania wspierającego działanie tamtejszej elektrociepłowni, dostarczającej energię niezbędną do procesu produkcji. Dzięki uruchomieniu APC w fabrykach sodowych CIECH, ich poziom efektywności produkcyjnej wzrósł i może przyczynić się do zwiększenia wyniku EBITDA biznesu sodowego o kilka milionów złotych na zakład w skali roku. Po udanym wprowadzeniu nowoczesnego rozwiązania w dwóch zakładach Grupy, aktualnie trwają przygotowania do implementacji systemu APC w fabryce w Janikowie. Działania te, prowadzone od 2019 roku, wpisują się w program transformacji biznesu sodowego, który jest realizowany w ramach nowej strategii Grupy na lata 2022-2024 i zakłada m.in. wdrażanie najlepszych dostępnych rozwiązań technologicznych oraz cyfrową transformacja produkcji.

System APC, opracowany przez amerykańską firmę Honeywell, dostarczającą nowoczesne rozwiązania dla przemysłu, służy do monitorowania, kontrolowania i optymalizacji w czasie rzeczywistym procesu produkcji, pozwalając na automatyczną, komputerową zmianę jej parametrów w celu zwiększenia wydajności. Aktualnie w zakładzie CIECH Soda Polska w Inowrocławiu APC wspiera wszystkie kluczowe etapy produkcji sody, tj. karbonizację, kalcynację, filtrację i destylację. W obliczu wysokich cen surowców, kluczowym elementem systemu jest optymalizacja zużycia materiałów niezbędnych do produkcji sody, takich jak kamień wapienny czy koks, co z kolei przekłada się na niższą emisję CO2 w procesie produkcji.

Dodatkowo trwają prace nad wdrożeniem rozwiązania, które zoptymalizuje pracę elektrociepłowni znajdującej się na terenie fabryki. W jej przypadku system zadba o parametry produkcji pary technologicznej. Zastosowanie systemu APC będzie sprzyjać także ograniczeniu zużycia wody.

Czytaj również:  CIECH uruchamia w Niemczech linię do produkcji sody

W zakładzie CIECH w niemieckim Stassfurcie system wspiera natomiast obecnie etapy związane z procesami destylacji i filtracji na linii produkcyjnej sody kalcynowanej. Jeszcze w tym roku jego działanie obejmie również proces karbonizacji. APC ma funkcjonować także w trzeciej fabryce sody CIECH, zlokalizowanej w Janikowie obok Inowrocławia. Obecnie trwają tam przygotowania do implementacji tego specjalistycznego oprogramowania.

Efekt implementacji systemu APC w odniesieniu do wyniku EBITDA biznesu sodowego może wynieść około kilkunastu milionów złotych rocznie, przy założeniu pracy tego systemu na liniach produkcyjnych we wszystkich trzech działających fabrykach sodowych CIECH.

Wdrożenie APC wpisuje się w strategię Grupy CIECH na lata 2022-2024, która zakłada czteropunktową transformację biznesu sodowego. Składają się na nią: optymalizacja kosztowa, transformacja energetyczna, wykorzystanie narzędzi wspierających utrzymywanie przewagi rynkowej, a także pełna koncentracja na ekspansji sody oczyszczonej jako produktu specjalistycznego, charakteryzującego się wyższą marżą.

APC to jeden z kilku komponentów naszego programu zwiększania efektywności produkcji sody poprzez podnoszenie poziomu automatyzacji, realizowanego w ramach planu transformacji biznesu sodowego. Specjalistyczne oprogramowanie wspiera cyfryzację procesu produkcji, optymalizuje każdy z etapów wytwarzania sody, w tym zużycie surowców, emisje gazów cieplarnianych oraz ilość powstających odpadów – powiedział Kamil Majczak, Członek Zarządu CIECH S.A. ds. strategii i transformacji Grupy.

Grupa CIECH produkuję sodę kalcynowaną w Inowrocławiu, Stassfurcie i Janikowie. Jest drugim producentem tego surowca w Unii Europejskiej i dziesiątym na świecie. Soda kalcynowana jest jednym z dziesięciu najczęściej wykorzystywanych surowców na świecie i służy m.in. do produkcji szkła czy detergentów, znajdując także liczne zastosowania w innych, różnorodnych gałęziach gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *