CIECH Sarzyna
Fot. Grupa CIECH

CIECH zakończył kontraktację sody na rok 2022

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

CIECH zakończył kontraktację całości wolumenu sody produkowanej w fabrykach Grupy w Polsce i Niemczech. Soda kalcynowana i oczyszczona trafi do ok. 400 klientów na całym świecie, w tym największych globalnych koncernów przemysłowych.

Wynegocjowane ceny pozwalają na pokrycie gwałtownie rosnących kosztów surowców, a silny popyt ze strony producentów szkła płaskiego i opakowaniowego sprawia, że kluczowym kryterium dla klientów stała się pewność dostaw. Grupa CIECH jest największym producentem sody kalcynowanej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim w Unii Europejskiej.

W biznesie sodowym zdecydowana większość kontraktów w Europie zawierana jest na rok. Okres kontraktacji trwa zwyczajowo od października do stycznia. Grupa CIECH, oprócz sody kalcynowanej lekkiej i ciężkiej oraz sody oczyszczonej, oferuje swoim klientom – nierzadko największym światowym koncernom z branży FMCG i wiodącym producentom szkła – specjalistyczne usługi logistyczne.

Ostatnie miesiące przyniosły przetasowania na globalnym rynku sody – zmiana pozycji Chin z eksportera w importera spowodowała zmianę w przepływach tego surowca na świecie i mniejszą podaż w Europie, gdzie dostępne moce produkcyjne są już wykorzystywane w bardzo wysokim stopniu. Według szacunków zewnętrznych ośrodków eksperckich, wielkość zmiany zapotrzebowania Chin (niedobór ponad 3 mln ton rocznie) może odpowiadać połowie rocznego popytu na sodę w Europie Zachodniej.

Wynegocjowaliśmy ceny, które pozwalają na pokrycie kosztów drożejących surowców i zabezpieczyliśmy poziom marży. W niepewnych czasach klienci cenią sobie pewność dostaw i niezawodny serwis. Widzimy duże zainteresowanie naszą sodą w Indiach, Azji Środkowej czy nawet Chinach, co upewnia nas o globalnym wzroście popytu na tym rynku. Dodatkowo, z niektórymi klientami mamy ustalone mechanizmy chroniące poziom marży w wypadku zmian cen surowców – mówi Adam Czarnul, szef biznesu sodowego w Grupie CIECH.

W 2022 roku soda kalcynowana z polskich i niemieckich zakładów Grupy CIECH trafi do ok. 400 klientów na świecie. Połowa sody kalcynowanej używanej w skali globalnej stanowi surowiec do produkcji szkła. Znajduje również zastosowanie przy wyrobie środków piorących i czyszczących, a także szerzej, w całym przemyśle chemicznym.

Soda kalcynowana jest wykorzystywana także w szybko rosnących segmentach wytwarzania baterii litowo-jonowych, szyb solarnych oraz produkcji krzemianów sodu. Według prognoz popyt na ten surowiec w najbliższych latach będzie rósł w tempie ok. 3-4 proc. rocznie.

Silniejszy wzrost zapotrzebowania jest prognozowany dla sody oczyszczonej (na poziomie 4-5 proc. rocznie w kolejnych latach). Jest to produkt o wyższej marży, stosowany w produkcji żywności, pasz, kosmetyków czy preparatów do oczyszczania spalin, a w swej odmianie o najwyższych parametrach fizyko-chemicznych – także w produkcji leków i przy dializach.

Cieszy nas wysoka renoma naszej sody oczyszczonej, o którą pytają klienci z Japonii, Korei czy krajów afrykańskich. Jest to dla nas coraz bardziej istotny silnik wzrostu, ze względu na szybciej rosnący popyt w porównaniu do sody kalcynowanej, przy istotnie wyższej marży. Dodatkowo, dzięki swojej najwyższej jakości, produkt z fabryki sody w Stassfurcie jest przeznaczony do m.in. zastosowań medycznych. Aktualnie prowadzone są procesy homologacji u poszczególnych klientów z branży farmaceutycznej – dodaje szef biznesu sodowego.

Aktualnie CIECH jestdrugim producentem sody oczyszczonej w Unii Europejskiej. Dzięki rozbudowie fabryki w Stassfurcie moce Grupy zwiększyły się w tym zakresie o ok. 50 tys. ton rocznie (do ok. 200 tys ton), a CIECH uzyskał możliwość produkowania najwyższych jakościowo gatunków sody oczyszczonej.

Oprócz sody kalcynowanej i oczyszczonej, CIECH produkuje w ramach biznesu sodowego także chlorek wapnia, stosowany m.in. w zimowym i letnim (przeciwpyłowym) utrzymaniu dróg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.