DuPont ma alternatywę dla spieniania chemicznego

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Nowa pianka DuPont należy do gamy kopoliestrowych elastomerów termoplastycznych Hytrel.

Oddział Mobility & Materials firmy DuPont opracował zamkniętokomórkową piankę elastomerową, wytwarzaną w procesie spieniania płynem w stanie nadkrytycznym (SCF). Jak podkreśla firma, przedsiębiorcy aktywnie poszukują bardziej zrównoważonego procesu niż spienianie chemiczne, które w niektórych krajach jest ograniczane lub nawet wycofywane z rynku.

W przeciwieństwie do materiałów piankowych, które opierają się na chemicznych środkach spieniających, nowa pianka jest wytwarzana przy użyciu gazów CO2 i N2. W pełni nadający się do recyklingu materiał jest pierwszym spienionym produktem z gamy kopoliestrowych elastomerów termoplastycznych Hytrel.

Wśród zalet procesu firma wymienia m.in. o 15 proc. większą sprężystość niż w przypadku pianki TPU, brak pozostałości chemicznych środków spieniających w produktach końcowych oraz zerową emisję lotnych związków organicznych. Pianka ma gęstość 0,10-0,16 g/cm³ (jest do 20 proc. lżejsza niż EVA i bardziej wytrzymała) oraz twardość 30-45 Shore C (o 10 punktów wyższą niż ekspandowany TPU). Docelowe zastosowania obejmują produkcję obuwia, artykułów sportowych, towarów konsumpcyjnych, mebli oraz osłon przewodów/kabli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.