Duża inwestycja firmy Shell na rynku wodoru w Europie

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Spółki zależne koncernu Shell zbudują instalację Holland Hydrogen I, która po uruchomieniu w 2025 r. będzie największą na naszym kontynencie wytwórnią „zielonego” paliwa.

Projekt realizowany bezpośrednio przez Shell Nederland B.V. oraz Shell Overseas Investments B.V. zakłada skonstruowanie na terenie portu w Rotterdamie elektrolizera o mocy 200 MW, który będzie wytwarzał do 60 ton odnawialnego wodoru dziennie. Energia odnawialna do zasilania wytwórni będzie pochodzić z morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust (noord), która częściowo należy do Shell.

Otrzymywany wodór będzie zasilał kompleks Shell Energy and Chemicals Park Rotterdam, gdzie zastąpi część nieekologicznego szarego wodoru. Spowoduje to częściową dekarbonizację produktów takich jak benzyna i olej napędowy oraz paliwo do silników odrzutowych. Koncern zauważa, że wraz z pojawieniem się na rynku samochodów ciężarowych zasilanych wodorem oraz rozwojem sieci tankowania, dostawy odnawialnego paliwa można również skierować w ten obszar.

Holland Hydrogen I pokazuje, jak nowe rozwiązania energetyczne mogą ze sobą współpracować, aby zaspokoić zapotrzebowanie społeczeństwa na czystszą energię. Jest to również kolejny przykład własnych wysiłków i zaangażowania koncernu Shell, aby do roku 2050 rozwinąć w pełni biznes o zerowej emisji netto. Odnawialny wodór odegra kluczową rolę w systemie energetycznym przyszłości, a bieżący projekt jest ważnym krokiem w wykorzystaniu tego potencjału – powiedziała Anna Mascolo, wiceprezes wykonawczy Shell Emerging Energy Solutions.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *