Duże wzrosty na niemieckim rynku opakowaniowym

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Niemieccy producenci opakowań odnotowali w 2021 roku znaczny wzrost produkcji i obrotów, a tworzywa sztuczne ponownie mają największy w nim udział pod względem wartości.

Według wspólnego komitetu niemieckich producentów opakowań Gemeinschaftsausschuss Deutscher Verpackungshersteller, w 2021 r. wyprodukowano ok. 19,6 mln t opakowań – to wzrost wielkości produkcji o 4,8% rok do roku. Wartość produkcji, wynosząca ok. 35,8 mld euro wzrosła o 10,9%.

Największy udział w wartości produkcji miały opakowania z tworzyw sztucznych (ok. 44%), a pod względem objętości, opakowania z papieru, tektury i kartonu (ok. 49%).

Pod względem produkcji największy wzrost odnotowały opakowania stalowe (wzrost o 8,1%), opakowania z papieru, tektury i kartonu (7,3%), opakowania szklane (2,4%), opakowania z tworzyw sztucznych (1,5%) oraz opakowania aluminiowe (1%).

Johann Overath, dyrektor generalny niemieckiego stowarzyszenia przemysłu szklarskiego Bundesverband Glasindustrie, oraz rzecznik GADV, zaznaczył, jak duże wyzwania przed producentami stawiają obecne ceny energii: – W przypadku sektorów, które produkują energochłonnie, staje się to nawet pytaniem egzystencjalnym. Do tego dochodzą trudności z logistyką i zakłócenia w łańcuchach dostaw z powodu wojny na Ukrainie.

GADV jest grupą roboczą stowarzyszeń branżowych producentów opakowań z papieru, tektury i kartonu, tworzyw sztucznych, szkła, stali i aluminium. Z około 900 firmami członkowskimi, stowarzyszenia wspierające GADV reprezentują ponad 80% wartości produkcji przemysłu opakowaniowego w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.