Eastman siedziba
Fot. Eastman

Eastman zainwestuje 1 mld USD w zakład recyklingu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Eastman zainwestuje 1 mld USD w budowę największego na świecie zakładu recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych we Francji.

Dziś rano prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Eastman Markiem Costą, wspólnie poinformowali o planie firmy Eastman, który zakłada inwestycję w wysokości do 1 mld USD w zakład przetwórstwa molekularnego we Francji. Obiekt ten będzie wykorzystywał technologię odnawiania poliestru spółki, a jego zdolności przetwarzania to aż do 160000 ton metrycznych rocznie trudnych do utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych, które obecnie są spalane.

Inwestycja pozwoli na poddanie recyklingowi takiej ilości odpadów z tworzyw sztucznych, która wystarczyłaby na 2,5-krotne zapełnienie stadionu narodowego Stade de France, przy jednoczesnym wytworzeniu materiału o jakości pierwotnej i znacznie niższym śladzie węglowym.

Ten wieloetapowy projekt obejmuje jednostki przygotowujące mieszane odpady tworzyw sztucznych do przetwarzania, jednostkę metanolizy do depolimeryzacji odpadów oraz linie polimerowe do produkcji różnorodnych materiałów pierwotnej jakości do zastosowań specjalnych, opakowaniowych i tekstylnych. Eastman planuje również utworzenie centrum innowacji w zakresie przetwarzania molekularnego, które umożliwi Francji utrzymanie wiodącej roli w gospodarce cyrkularnej. Ośrodek innowacji rozwinąłby alternatywne metody recyklingu, co ograniczyłoby spalanie odpadów tworzyw sztucznych i wydobycie surowców kopalnych. Oczekuje się, że zakład i centrum innowacji będą gotowe w 2025 roku, zapewniając zatrudnienie dla około 350 osób i prowadząc do dodatkowych 1500 pośrednich miejsc pracy w przetwórstwie, energetyce i infrastrukturze.

Przyspieszenie przejścia do gospodarki cyrkularnej jest jednym z głównych wyzwań w nadchodzących latach – powiedziała Barbara Pompili, francuska minister ds. transformacji ekologicznej. – Znacząca inwestycja firmy Eastman we Francji świadczy o gotowości kraju do przyjęcia innowacyjnych technologii, które pomogą zrealizować nasze ekologiczne i ekonomiczne ambicje poprzez zrewolucjonizowanie możliwości przetwarzania tworzyw sztucznych w kraju. Francja stała zawsze na czele tego przedsięwzięcia i wraz z Eastman zapewnia sobie środki do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych, jakie zostały ustanowione na rok 2025. Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że możemy powitać firmę posiadającą 100-letnią historię innowacji w skali światowej i ponad 30-letnie doświadczenie w obszarze przetwórstwa molekularnego.

Agnes Pannier-Runacher, francuski delegowany minister ds. przemysłu oświadczyła: – Projekt firmy Eastman na skalę światową umożliwi Francji zajęcie pozycji europejskiego lidera w zakresie nowych technologii recyklingu i odzysku odpadów z tworzyw sztucznych. Ta inwestycja jest wynikiem ambitnego podejścia do przebudowy przemysłu prowadzonego przez rząd od 2017 r., dzięki któremu Francja stała się od 2018 r. najbardziej atrakcyjnym krajem w Europie dla projektów przemysłowych. Dzięki temu projektowi, który jest niezwykle ważnym krokiem dla naszej suwerenności, zapewniamy sobie środki do realizacji ambicji w zakresie transformacji ekologicznej przy jednoczesnym tworzeniu trwałych miejsc pracy w produkcji, infrastrukturze i energetyce. Z niecierpliwością czekamy na rozwój współpracy z firmą Eastman.

Projekt spółki Eastman zyskał również poparcie imponującej listy światowych marek, które podzielają jego zaangażowanie w rozwiązanie problemu odpadów tworzyw sztucznych na świecie i postrzegają recykling chemiczny jako kluczowe narzędzie do osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym. LVMH Beauty, The Estée Lauder Companies, Clarins, Procter & Gamble, L’Oréal i Danone to liderzy, którzy podpisali listy intencyjne obejmujące wieloletnie umowy na dostawy materiałów produkowanych w tym zakładzie.

Inwestycja we Francji jest znaczącym krokiem naprzód w strategii spółki Eastman, mającym na celu przyspieszenie gospodarki cyrkularnej w skali globalnej – powiedział Mark Costa. – Eastman z dumą współpracuje z francuskim rządem, aby aktywnie przyczynić się do realizacji odważnych zobowiązań Francji i UE. Francja udowodniła swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważonej przyszłości, natomiast Eastman wyznaczyła podobne, ambitne cele w zakresie gospodarki węglowej i odnawialnej. To wszystko było możliwe dzięki wsparciu prezydenta Macrona, rządu francuskiego oraz jego agencji Business France, którzy z imponującą determinacją pracowali nad umożliwieniem i zachęceniem do realizacji tak ogromnego i złożonego projektu. Z nadzieją oczekujemy długotrwałej współpracy i oferujemy niezbędne innowacje w celu przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych i ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń.

Sprawdzona technologia odnawiania poliestru firmy Eastman zapewnia prawdziwy obieg dla trudnych do ponownego przetworzenia odpadów z tworzyw sztucznych, które obecnie pozostają w gospodarce linearnej. Materiał ten jest zazwyczaj spalany, ponieważ jest niezwykle trudny dla recyklingu mechanicznego. W rozwiązaniu Eastmana odpady te są rozkładane na molekularne bloki konstrukcyjne, a następnie ponownie łączone w materiał o pierwotnej jakości, bez żadnego uszczerbku dla jego wydajności. Nowa technologia odnawiania poliestru umożliwia potencjalnie nieskończoną przydatność materiałów poprzez utrzymywanie ich w produkcji, cykl po cyklu życia. Dzięki wydajności rozwiązania i dostępnym we Francji odnawialnym źródłom energii, materiały mogą być produkowane z emisją gazów cieplarnianych do 80% mniejszą niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Zamierzenie budowy największego na świecie zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych we Francji jest znaczącą częścią naszej ogólnej strategii gospodarki cyrkularnej – dodał Costa. – Dzisiejsza informacja to kluczowy kamień milowy w kierunku realizacji tego zobowiązania. Spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach osiągniemy dodatkowe etapy, w tym umowy związane z zabezpieczeniem odpadów z tworzyw sztucznych, które będą dostawą surowca, zabezpieczeniem ulg rządowych oraz decyzją o lokalizacji zakładu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.