RPA rafineria ropa wybuch
Fot. Twitter

Eksplozja w rafinerii w Republice Południowej Afryki

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W piątek 4 grudnia rano w rafinerii w Durbanie (RPA) doszło do eksplozji. Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną wybuchu. W tej chwili policja nie podaje informacji o ewentualnych poszkodowanych.

Eksplozja spowodowała duży pożar i smugi gęstego czarnego dymu. W chwili obecnej brak jest doniesień o ofiarach, ale południowoafrykańskie media, cytując funkcjonariusza służb ratowniczych, podały, że sześciu osobom, pracownikom rafinerii, udzielono pomocy w związku z podrażnieniami spowodowanymi dymem. Jedna osoba zraniła się podczas ucieczki ze strefy zagrożenia. Pożar rozprzestrzenił się na pobliski budynek mieszkalny.

Fotograf Reutera widział, jak kilka wozów strażackich rozpyla pianę na uszkodzoną część instalacji.

Około 10 rano rzecznik służb ratunkowych Robert McKenzie powiedział, że pożar został ugaszony. Jak podał Engen, operator refinerii, ogień płonął przez około półtorej godziny, w komunikacie nie wspomniano jednak o eksplozji. Firma oświadczyła, że ​​przyczyna pożaru jest badana.

Obsługiwana przez afrykańską firmę energetyczną Engen rafineria w Durbanie jest drugim co do wielkości zakładem przetwarzającym ropę naftową w Republice Południowej Afryki, o zdolności przetwarzania 120 tys. baryłek dziennie. W samej RPA znajduje się sześć rafinerii, z których cztery jako surowiec wykorzystują ropę naftową, a dwie syntetyczne paliwa. RPA jest importerem netto produktów naftowych.

Na początku tego roku miała miejsce eksplozja w innej rafinerii na terenie RPA, w Kapsztadzie, w trzecim co do wielkości zakładzie o zdolności przetwarzania  100 tys. baryłek dziennie, obsługiwanym przez Astron Energy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.