Europejscy przetwórcy pod presją: brakuje surowców

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Niedobory surowców w Europie mają coraz bardziej negatywny wpływ na produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych w całej Unii.

Europejski rynek polimerów od kilku miesięcy znajduje się pod presją, a negatywne konsekwencje niedoborów surowców i wzrostu cen poważnie wpływają na produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych w UE. Firmy zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych w całej Europie zgłaszają trudności w pozyskaniu surowców niezbędnych do utrzymania produkcji oraz alarmująco niskie zapasy.

Popyt na polimery w Europie wzrósł w drugiej połowie 2020 r. Po silnym spadku produkcji spowodowanym pandemią COVID-19 i związanymi z nią lockdownami, przetwórcy tworzyw sztucznych zaczęli ponownie zwiększać swoją produkcję. W tym czasie podaż surowca nie wzrosła jednak odpowiednio.

Od grudnia 2020 roku sytuacja gwałtownie się pogorszyła – alarmuje Alexandre Dangis, dyrektor zarządzający stowarzyszenia europejskich przetwórców tworzyw sztucznych EuPC. – Dodatkowo ekstremalne warunki pogodowe w USA prowadzą do strat w produkcji, wpływając na rynek europejski. Poza tym europejscy producenci również deklarują zwiększoną liczbę przypadków „Siły Wyższej” w ostatnich miesiącach, jak już w styczniu informował Polymers for Europe Alliance.

Sytuację dodatkowo pogarszają braki w magazynach. Skutek wszystkich tych czynników był łatwy do przewidzenia: ceny polimerów gwałtownie wzrosły, osiągając rekordowo wysoki poziom. To w konsekwencji ograniczyło możliwości kredytowe i radykalnie zmniejszyło i tak już bardzo niskie marże przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem.

W Europie istnieje około 50 000 małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych, które muszą stawić czoła niedoborom surowców i znacznym wzrostom cen bez żadnej dźwigni w negocjacjach z międzynarodowymi producentami polimerów – zauważa prezes EuPC Renato Zelcher. – Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, coraz więcej firm będzie musiało ograniczać produkcję, co spowoduje braki produktów z tworzyw sztucznych, takich jak opakowania do żywności czy części dla budownictwa lub przemysłu motoryzacyjnego.

EuPC wezwało swoich partnerów z europejskiego sektora produkcji polimerów do współpracy z europejskimi przetwórcami w celu jak najszybszego rozwiązania tej trudnej sytuacji. Pozwoli to uniknąć przerw w produkcji i dostawach na rynek podstawowych towarów konsumpcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *