ExxonMobil zakład zaawansowanego recyklingu chemicznego Baytown Teksas USA
ExxonMobil, zakład zaawansowanego recyklingu chemicznego w Baytown, Teksas USA. Fot. ExxonMobil

ExxonMobil uruchamia olbrzymi zakład recyklingu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

ExxonMobil ogłosił uruchomienie w Baytown, w Teksasie, jednego z największych zakładów zaawansowanego recyklingu w Ameryce Północnej.

Zakład wykorzystuje opatentowaną technologię do rozdrabniania trudnych do recyklingu tworzyw sztucznych i przekształcania ich w żywice Exxtend™. Jest w stanie przetworzyć ponad 36 milionów kilogramów odpadów rocznie.

Przetestowaliśmy naszą zastrzeżoną technologię recyklingu w Baytown, a teraz zwiększamy produkcję certyfikowanych tworzyw sztucznych z recyclingu w celu zaspokojenia rosnącego na nie zapotrzebowania – powiedziała Karen McKee, prezes ExxonMobil Product Solutions Company.

Zaawansowany recykling może odegrać ważną rolę, odzyskując tworzywa, które nie mogłyby być przetworzone tradycyjnymi, mechanicznymi metodami. Współpracujemy z rządem, przemysłem i społecznościami lokalnymi w celu zwiększenia skali pozyskiwania i sortowania odpadów, co poprawi wskaźniki recyklingu i pomoże naszym klientom na całym świecie w realizacji ich celów zrównoważonego rozwoju – dodała Karen McKee.

ExxonMobil przetworzył w zeszłym roku, od momentu rozpoczęcia operacji pilotażowych w Baytown, prawie 7 tys ton odpadów z tworzyw sztucznych. Zastrzeżona technologia Exxtend™ umożliwia recykling odpadów, które wcześniej byłyby przeznaczone na składowiska: od syntetycznych boisk sportowych, przez folię bąbelkową, po butelki po olejach silnikowych.

Firma planuje budowę zaawansowanych zakładów recyklingu w innych swoich lokalizacjach na całym świecie, co dałoby jej możliwość przetwarzania niemal pół miliona ton odpadów plastikowych rocznie do końca 2026 roku. Rozpatrywane są obiekty w Baton Rouge w Luizjanie, Beaumont w Teksasie i Joliet w Illinois, a także zakłady w Belgii, Holandii, Singapurze i Kanadzie.

Według ExxonMobile zaawansowany recykling to sprawdzona technologia, która może pomóc w przyspieszeniu rozwoju gospodarki cyrkularnej i rozwiązaniu problemu odpadów, które obecnie są trudne do przetworzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *