Firmy wróciły. Jest ich już więcej niż przed pandemią.

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W czerwcu liczba aktywnych działalności gospodarczych jest już wyższa niż w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego.

Polska gospodarka stopniowo wraca na właściwe tory, a przynajmniej budzi się z letargu. Jak wynika z najnowszych danych CEIDG, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych wynosi 2,48 mln i jest o ok. dwa tys. wyższy niż 11 marca br.

Pierwsze pozytywne dane dotyczące aktywności polskich przedsiębiorstw zaczęły się pojawiać już w kwietniu. W maju mieliśmy do czynienia z kontynuacją tego trendu, a najnowsze, czerwcowe informacje, jakie pochodzą z rejestru CEIDG, wskazują na to, że jest nawet lepiej niż na początku roku. To oznacza, że po krótkotrwałym spadku aktywności, nasi przedsiębiorcy zaczynają sobie coraz lepiej radzić w nowej normalności – podkreśla wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Czerwcowe dane z CEIDG – polscy przedsiębiorcy wracają na właściwy kurs

Najnowsze dane z rejestru CEIDG (stan na 3 czerwca 2020 r.) pokazują, że mamy obecnie 2 480 214 tys. aktywnych działalności gospodarczych. To o ok. 2 tys. działalności więcej niż 11 marca br., czyli w dniu ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego związanego z COVID–19. Co więcej, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy do tego z początku 2020 r. ( stan na 1–2 stycznia) kiedy 2,460 mln firm prowadziły własną działalność gospodarczą.

Najnowsze dane z CEIDG stanowią kontynuację trendu z maja i ostatnich tygodni kwietnia. Wówczas pojawiły się pierwsze pozytywne informacje dotyczące spadku liczy zawieszeń i wzrostu aktywnych działalności gospodarczych.

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.

CEIDG to rejestr firm, w którym codziennie wprowadzane są przez przedsiębiorców zmiany, m.in. dot. zawieszenia działalności gospodarczej – z datą wsteczną – lub uruchomienia działalności gospodarczej z datą przyszłą. CEIDG odnotowuje największą liczbę wniosków o zawieszenie zazwyczaj z końcem każdego miesiąca. Wynika to ze specyfiki płatności składek – o ile składki na ubezpieczenie społeczne odprowadza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym miesiącu, o tyle składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna, nawet jeśli działalność była prowadzona przez część miesiąca.

Zawieszenie działalności gospodarczej

To rozwiązanie szczególnie chętnie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Można z niego jednak skorzystać w każdej chwili. Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zwolniony jest z płatności składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS, ani VAT.

Co ważne, przepisy pozwalają na wznowienie działalności gospodarczej w każdym momencie. Po zakończeniu trwającej obecnie epidemii koronawirusa, przedsiębiorcy będą zatem mogli bez problemu wrócić do prowadzenia swoich firm.

Z zawieszenia mogą skorzystać przedsiębiorcy, który nie zatrudniają pracowników. Ponadto, dzięki Konstytucji Biznesu, zawiesić działalność mogą także przedsiębiorcy, których pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może prowadzić firmy, jak również osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Może natomiast wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów.

Dodatkowo przedsiębiorca może przyjmować należności (jest też obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej) oraz osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.