Flexpack 2022 konferencja Warszawa
Fot. mat. prasowe

Flexpack 2022: folia i opakowania w obiegu zamkniętym

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W wtorek 28 czerwca w Warszawie startuje konferencja Flexpack 2022, poświęcona opakowaniom elastycznym. Kluczowe zagadnienia konferencji to folia i opakowania w gospodarce cyrkularnej oraz zrównoważony rozwój.

„Opakowania elastyczne: od surowca do produktu” to temat przewodni, wokół którego została zbudowana część merytoryczna wydarzenia. Zaproszeni eksperci zaprezentują najnowsze rozwiązania technologiczne i surowcowe, dzieląc się specjalistyczną wiedzą i wieloletnim praktycznym doświadczeniem.

Piotr Kwiecień z firmy SABIC przedstawi innowacyjne rozwiązania materiałowe koncernu wspierające Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym, znane jako Trucircle. Zaprezentowana trzy lata temu na targach K2019 koncepcja cały czas się rozwija, a SABIC konsekwentnie poszerza gamę produktów Trucircle o kolejne innowacyjne, zrównoważone i certyfikowane materiały.

Michał Góralski z firmy Plastoplan Polska omówi z kolei zagadnienie projektowania opakowań pod kątem efektywnego recyklingu przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych tworzyw i dodatków.

Opakowania barierowe w recyklingu to temat prelekcji, jaką wygłosi Kazimierz Borkowski, wieloletni dyrektor zarządzający Fundacją PlasticsEurope Polska, obecnie pełniący rolę niezależnego eksperta. Kazimierz Borkowski przedstawi możliwości zwiększenia recyklowalności opakowań barierowych z tworzyw sztucznych.

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się też z najnowszymi trendami rynkowymi. Doskonałym przykładem jest tu wystąpienie Katarzyny Kędzior-Ulanowskiej z firmy ML Polyolefins, która przedstawi najnowsze rozwiązania dla branży flexograficznej.

Nie zabraknie tematyki związanej z maszynami i urządzeniami do recyklingu. Eligiusz Sidor z firmy IPM omówi systemy regranulacji Gamma Meccanica, przedstawiając nowoczesne technologie regranulacji i upcyklingu tworzyw. Eligiusz Sidor zaprezentuje też nowoczesne technologie mycia odpadów z tworzyw sztucznych w oparciu o myjnie firmy Sorema.

Mówiąc dziś o folii i opakowaniach z tworzyw sztucznych nie można zapominać o zagadnieniach legislacyjnych i otoczeniu prawnym. Adam Fotek z J.S. Hamilton Poland w swoim wystąpieniu „Recykling i biomateriały a żywność w ujęciu prawnym” przedstawi aktualne wymagania prawne dla materiałów z recyklingu i biomateriałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

O wyzwaniach dla branży tworzyw sztucznych związanych ze zmieniającą się legislacją będzie mówiła również Anna Kozera-Szałkowska z Fundacji Plastics Europe Polska. W wystąpieniu „Tworzywa a zmiany w prawie” dyrektor zarządzająca Fundacji przedstawi aktualny stan prawny w Polsce dotyczący stosowania tworzyw sztucznych.

Z kolei Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych postara się odpowiedzieć na pytanie, czy opakowania z tworzyw sztucznych są w ogóle przeszkodą w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym. Biorąc pod uwagę niezwykłą podatność „plastiku” na recykling i jego ponowne wykorzystanie, okazuje się, że tworzywa sztuczne, mimo rozpowszechniania informacji o ich niekorzystnym wpływie na środowisko, paradoksalnie mogą być dla środowiska najlepszym rozwiązaniem.

Co jednak zrobić, aby w pełni wykorzystać ten potencjał tworzyw? Z pewnością dobrze jest myśleć o środowisku już na etapie projektowania opakowań. O zagadnieniach z tym związanych opowie Hanna Żakowska, obecnie pełniąca rolę eksperta i konsultanta naukowego, która w wystąpieniu „Ekoprojektowanie” przedstawi zbiór ważnych zasad związanych z recyklingiem opakowań z tworzyw sztucznych.

Flexpack 2022 to jednak nie tylko merytoryczna wiedza, ale również doskonała okazja do spotkania – odbywająca się miesiąc po targach Plastpol konferencja to dobre miejsce na rozwój własnej sieci kontaktów branżowych i nawiązywanie relacji biznesowych, a nierzadko też rozwijanie relacji nawiązanych na Targach Kielce.

Czas i miejsce: 28 czerwca, Warszawa
Program konferencji: https://flexpack.pl/program/
Weź udział: https://flexpack.pl/udzial/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.