Alfa PVC siedziba
Siedziba Alfa PVC. Fot. Piotr Krajewski

Granulaty do produkcji uszczelek dynamicznych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Materiał Partnera

Uszczelki dynamiczne to niezwykle ważna część okien i drzwi. Dobrze dobrane gwarantują przede wszystkim izolację termiczną, chroniąc tym samym przed utratą ciepła. Oprócz tego wpływają na wentylację, wodoszczelność oraz chronią przed nadmiernym hałasem.

To z jakich materiałów zostaną wykonane uszczelki jest niezwykle ważne, gdyż muszą one być odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, m.in. wody, wiatru, słońca i mrozu, a także muszą być trwale elastyczne, czyli odporne na odkształcenia.

Zdecydowana większość uważa, że uszczelki do okien lub drzwi wykonane są z gumy. Nic jednak bardziej mylnego. Owszem, kiedyś często wykorzystywano ten materiał do ich produkcji, jednak obecnie zastąpiły go zupełnie inne tworzywa. Aktualnie materiałami dedykowanymi są PVC, EPDM oraz TPE.

Na rynku jest wiele firm oferujących granulaty do produkcji uszczelek dynamicznych do systemów okiennych, a jedną z nich jest Alfa PVC Benvic Group, która – co warto podkreślić – posiada unikalne certyfikaty na dwa typy granulatów dedykowanych do uszczelek od Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Systemów Okienno-Drzwiowych GKFP RAL-GZ 716 i równoważny certyfikat CSTB QB36 od Instytutu Francuskiego.

Alfa PVC Benvic Group jest producentem nie tylko granulatów do produkcji uszczelek, zakres produkcji jest znacznie szerszy. Produkcja obejmuje również twarde granulaty i mieszanki oraz produkty HFFR, TPE i biopolimery na bazie PLA.

Granulat przeznaczony do produkcji uszczelek dynamicznych jest mieszaniną żywicy PVC o odpowiedniej liczbie Fikentschera (K), czyli parametru charakteryzującego lepkość polichlorku z dodatkami uszlachetniającymi tj.: wypełniaczami, stabilizatorami, plastyfikatorami, NBR, substancjami pomocniczymi, jak woski oraz pigmentami, jeśli są wymagane w celu uzyskania odpowiedniego koloru – mówi Arleta Świerkocka, Kierownik Działu Rozwoju i Kontroli Jakości w firmie Alfa PVC Benvic Group.

Alfa labolatorium PVC. Fot. Piotr Krajewski.
Laboratorium Alfa PVC. Fot. Piotr Krajewski.

Jakie właściwości powinny posiadać granulaty wykorzystywane do produkcji uszczelek dynamicznych dedykowanych do okien, drzwi? – Granulaty jak i sama uszczelka, powinny charakteryzować się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, takie jak różnice temperatury i wilgotności oraz dobrą plastycznością, dzięki której uszczelka po ściśnięciu podczas zamykania skrzydła może powrócić do pierwotnego kształtu – podkreśla Arleta Świerkocka. – Nasze granulaty spełniają wymagane kryteria i zachowują swoje właściwości zarówno w ujemnych jak i dodatnich temperaturach. To, co je wyróżnia na tle innych granulatów to dodatek gumy nitrylowej NBR, która pomaga w uzyskaniu powyższych właściwości – dodaje.

Produkcja w zakładzie Alfa PVC. Fot. Piotr Krajewski
Produkcja w zakładzie Alfa PVC. Fot. Piotr Krajewski.

Warto podkreślić, że obecne granulaty są materiałami „szytymi na miarę”, można je modyfikować i dostosowywać do indywidualnych, nawet najbardziej wymagających potrzeb klienta. – Receptury dostosowujemy do potrzeb naszych klientów. Nie tylko pomagamy w doborze granulatu o wymaganych parametrach i kolorze. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Współpracujemy z klientem od początku rekomendacji przez testy, modyfikację receptury, walidację gotowego produktu do wejścia w regularne dostawy granulatu lub mieszanki – podsumowuje Kierownik Działu Rozwoju i Kontroli Jakości w firmie Alfa PVC Benvic Group. – Oprócz standardowych badań gęstości, twardości, wytrzymałości, wydłużenia, koloru CIELab i stabilności, przeprowadzamy dodatkowe badanie „compression set”, czyli odkształcania trwałego po ściskaniu w trzech warunkach temperaturowych -25, 23, oraz 70 stopni Celsjusza – dodaje.

Granulaty uszczelkowe są bardzo ważnym produktem w portfolio Firmy, ale to tylko część produkcji realizowanej w zakładzie w Witkowie. Alfa PVC w swojej ofercie posiada pełną gamę plastyfikowanych i twardych materiałów o różnorodnym zastosowaniu. Dostosowując się do potrzeb klientów firma oferuje każdy produkty w postaci granulatów, ale również suchych mieszanek.

Jeden komentarz

  1. Witam! Jedna uwaga do tekstu. Jaka jest definicja gumy? I co to jest EPDM? Czy nie jest tak, że EPDM to kauczuk syntetyczny, na którego bazie tworzy się wyroby gumowe (po wulkanizacji siarką lub nadtlenkiem)? Myślę, że to wprowadzenie czytelników w błąd. W bardzo dużym skrócie i uproszczeniu można napisać, że EPDM = wyrób gumowy.
    Poza tym czy wyroby zrobione z TPE to nie są wyroby gumowe? Guma to materiał elastyczny, który pod wpływem stosunkowo niewielkich sił ulega znacznym odkształceniom odwracalnym. Tak więc myślę, że nastąpiło tu małe nadużycie pojęciowe. Moim zdaniem. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *