Grupa Azoty Siarkopol
Fot. mat. prasowe

Grupa Azoty kupiła resztę akcji Siarkopolu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Udział Grupy Azoty SA w kapitale spółki Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” zwiększył się do 99,56 proc. w wyniku zakupu ostatnich akcji będących w posiadaniu Skarbu Państwa.

Protokolarne przekazanie odcinków zbiorowych akcji miało miejsce 8 maja 2020 r. w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Grupa Azoty SA przejęła kontrolę nad Siarkopolem w 2013 r. kupując 85 proc. jego akcji od Skarbu Państwa. Pozostały, 15-procentowy pakiet obejmował walory przeznaczone do objęcia przez pracowników. W kolejnych latach udział Grupy Azoty SA rósł w wyniku obejmowania akcji nowych emisji i odkupowaniu akcji pracowniczych.

Zgodnie z zawartą w 2013 r. umową, Grupa Azoty była zobowiązana do zakupu od Skarbu Państwa akcji, które nie zostały nabyte przez uprawnionych pracowników Siarkopolu i ich spadkobierców. Przeprowadzona w maju 2020 r. transakcja dotyczyła właśnie takich akcji. Skarb Państwa sprzedał 7,6 tys. walorów i przestał być akcjonariuszem Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”, a udział Grupy Azoty w akcjonariacie spółki wzrósł z 99,43 proc. do 99,56 proc.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” jest jednym z dwóch, ale największym przedsiębiorstwem na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki rodzimej przyjazną środowisku metodą podziemnego wytopu. Spółka produkuje siarkę płynną i granulowaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.