Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego
Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty ZAK: inwestycja na Wydziale Amoniaku

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W Grupie Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn trwa modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wytwórni Amoniaku.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne, a jej łączną wartość szacuje się na 180 mln zł. Celem inwestycji jest odtworzenie zdolności sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wydziału Amoniaku poprzez zabudowę nowych kompresorów.

Efektem inwestycji będzie zwiększenie zdolności produkcyjnej amoniaku oraz optymalizacja kosztów produkcji. To projekt, który jest zgodny z założeniami nowej strategii Grupy Azoty do 2030 roku – zadanie wpisuje się w tzw. najlepsze dostępne techniki (BAT) w obszarze energetyki przy produkcji amoniaku – powiedział Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

W zakresie umowy z generalnym wykonawcą inwestycji mieści się wykonanie obiektów budowlanych, instalacji technologicznych i pomocniczych, a także zabudowa, uruchomienie, przekazanie do eksploatacji i użytkowania kompresora.

Za nami jest już podpisanie umowy z wykonawcą i przekazanie placu budowy. Obecnie trwają prace budowlane przy obiekcie kompresorowni, pompowni, basenu wody obiegowej oraz budynkach pomocniczych. Zakładamy, że zakończenie realizacji projektu nastąpi w pierwszej połowie 2023 roku – powiedział Paweł Stańczyk, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.