Hypetex kolorowe kompozyty włókna węglowe
Fot. Hypetex

Hypetex rozwinie technologię barwienia kompozytów

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Brytyjska firma Hypetex rozwija zrównoważony, niskoenergetyczny proces barwienia materiałów kompozytowych z włókna węglowego, który eliminuje potrzebę malowania.

Hypetex, pierwszy na świecie producent kolorowego włókna węglowego, pozyskał wsparcie finansowe rzędu 1,5 mln dolarów na rozwój nowej technologii, która umożliwia zrównoważoną koloryzację zaawansowanych materiałów przy jednoczesnym zachowaniu, a często nawet poprawie ich właściwości użytkowych. Kompozyty otrzymywane są przy wykorzystaniu systemu żywic na bazie wody i niskoenergetycznego procesu utwardzania. Eliminacja etapu malowania oznacza oszczędność kosztów przy jednoczesnej poprawie estetyki.

Materiały tego rodzaju można wykorzystywać w wielu produktach, a zakres zastosowań sięga od elektroniki użytkowej i lotnictwa, po budowę jachtów, samochodów i bolidów Formuły 1. Hypetex jest ponadto w trakcie poszerzania swojej oferty o produkty z włókien naturalnych, które wnoszą znaczące korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju do produkcji bardziej przyjaznych dla środowiska, lekkich materiałów kompozytowych.

Firma demonstrowała ostatnio zalety swoich osiągnięć, uczestnicząc w kilku udanych projektach z udziałem marek takich jak Jaguar Land Rover, Adidas i New Balance. Pierwsza z wymienionych dążyła do opracowania unikalnego projektu przedniego fotela do swojego najnowszego samochodu koncepcyjnego I-Pace. Srebrne ramy z wytrzymałego, ale lekkiego kompozytu węglowego tworzą „pływającą” konstrukcję z centralnym mocowaniem pod każdym siedzeniem, zapewniając więcej miejsca dla pasażerów siedzącym z tyłu, wyjaśnia Hypetex.

W ramach nowej inwestycji, na stanowisko Prezesa Zarządu firmy został powołany doświadczony inwestor private equity, Neil MacDougall, prezes Stowarzyszenia Aniołów Biznesu w Wielkiej Brytanii oraz członek sieci inwestycyjnej 24Haymarket.

Hypetex wprowadza zastrzeżoną technologię koloryzacji na szybko rozwijający się globalny rynek kompozytów. Najnowsze wsparcie pozwoli firmie kontynuować budowę swojej wyjątkowej pozycji w tej obiecującej branży o wartości 150 miliardów dolarów – komentuje MacDougall.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.