Mura Technology recykling HydroPRS
Fot. mat. prasowe

igus i Dow Chemical wspierają innowacyjny recykling

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Innowacyjna technologia recyklingu tworzyw sztucznych startupu Mura Technology, wspierana przez igus, zyskuje nowego globalnego partnera, spółkę Dow Chemical.

Hydrotermalne rozwiązanie z zakresu recyklingu tworzyw sztucznych (HydroPRS) to nowatorska technologia opracowana przez firmę Mura Technology. Celem jest stworzenie zrównoważonej gospodarki obiegowej tworzyw sztucznych i zapobieganie przedostawaniu się odpadów do środowiska. Metoda ta wykorzystuje wodę, ciepło i ciśnienie do przekształcenia odpadów plastikowych ponownie w olej, w ciągu zaledwie 25 minut.

Startup Mura Technology nawiązał już współpracę z firmą KBR, świadczącą usługi inżynieryjne, oraz firmą igus, specjalizującą się w tworzywach sztucznych. Pod koniec 2019 igus stał się pierwszym inwestorem z sektora przemysłowego, a w marcu zwiększył inwestycję do 5 milionów euro. Teraz spółka Dow Chemical, druga co do wielkości firma chemiczna na świecie, dołączyła jako kolejny znaczący partner. Współpraca ta przyczyni się do dalszego rozwoju zaawansowanego procesu recyklingu firmy Mura.

Pierwszy na świecie obiekt wykorzystujący HydroPRS na dużą skalę jest obecnie budowany w Teesside, w Wielkiej Brytanii. Pierwsza linia, o wydajności 20 000 ton rocznie, ma rozpocząć pracę w 2022.

Po ukończeniu wszystkich czterech linii, Mura będzie w stanie przetwarzać do 80 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych rocznie i dostarczać firmie Dow surowce uzyskane w tym procesie. Dow wykorzysta je w celu opracowania nowych tworzyw sztucznych do pakowania żywności i innych produktów opakowaniowych, które ostatecznie wrócą do globalnych łańcuchów dostaw.

Zaangażowanie firmy Dow ma również pokazać, że rozwiązanie firmy Mura może spełnić zarówno wymagania przemysłu w zakresie zrównoważonego rozwoju, jak i wydajności, a produkty wytworzone przy użyciu HydroPRS mogą być wykorzystywane na dużą skalę do produkcji nowych tworzyw sztucznych.

Silne partnerstwa są potrzebne, aby pomóc tej technologii osiągnąć przełom, a tym samym stworzyć zauważalny efekt dla środowiska – powiedział Frank Blase, prezes firmy igus. – Wraz z Mura Technology cieszymy się, że Dow dołączył do nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.