igus moduł obrotowy e-prowadnik
Fot. igus

igus: obrotowy e-prowadnik z tworzywa sztucznego

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Nowy, niewielki moduł obrotowy dla robotyki, manipulatorów oraz kamer dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego zmniejsza koszty nawet o 73%

Jest lekki, kompaktowy i wykonany w całości z tworzywa sztucznego – nowy obrotowy system zasilania PRM (Polymer Rotation Module) od igus – specjalnie dla ciasnych ruchów obrotowych przewodów i węży, firma igus opracowała teraz system składający się z polimerowego e-prowadnika i polimerowej rynny prowadzącej o niskim współczynniku tarcia.

Użytkownicy mogą wydłużyć żywotność swoich maszyn i systemów przy kosztach zakupu nawet o 73% niższych niż w przypadku porównywalnych, stalowych rynien prowadzących. Nowy system e-prowadników rozszerza gamę kompletnych zestawów igus, które można zamówić bezpośrednio online.

Kamery, roboty, manipulatory często pracują w trybie całodobowym, dlatego ich przewody muszą być dobrze zabezpieczone. Oprócz pierścieni stykowych, prowadniki kablowe są często stosowane do bezpiecznego obracania przewodów i węży o 360 stopni.

W naszych poprzednich modułach obrotowych, prowadnik zawsze osadzał się w stalowym korycie – mówi Hubert Kowalczyk, menadżer produktu e-prowadniki w igus Sp. z o.o. – Rynna była głównym czynnikiem zwiększającym koszty i nie zawsze była atrakcyjnym rozwiązaniem dla użytkowników — zwłaszcza w mniejszych aplikacjach.

Dlatego firma igus opracowała rynnę, wykonaną w całości z tworzywa sztucznego, specjalnie dla kompaktowych ruchów obrotowych. Specjalista motion plastics używa odpornych na zużycie, trwałych i wysokowydajnych polimerów. Rezultatem jest system, który kosztuje do 73% mniej i jest do 85% lżejszy od stalowej rynny. Dodatkową zaletą rynny z tworzywa sztucznego jest odporność na korozję.

Ponadto, kompletny system z tworzywa sztucznego udowodnił swoją długą żywotność w laboratorium testowym, gdzie wytrzymał ponad trzy miliony podwójnych cykli.

Obrotowe systemy zasilania firmy igus sprawdzają się szczególnie dobrze w porównaniu do pierścieni stykowych, ponieważ przewody posiadają zdefiniowaną możliwość ruchu. Ponadto, można jednocześnie prowadzić kilka rodzajów mediów. Prowadnik można dostosować w dowolnym momencie, a przewody szybko wymienić podczas konserwacji.

Firma igus oferuje nowy obrotowy system zasilania PRM, dla średnic zewnętrznych od 200 do 500 milimetrów, bezpośrednio w swoim sklepie internetowym, jako kompletny zestaw. Użytkownicy mogą również wdrożyć gotowe zestawy do przesuwów liniowych od 8 do 200 metrów.

Zestawy te składają się z e-prowadnika ze sprawdzonej serii E4.1, odpowiednich uchwytów montażowych, elementów mocowania przewodów, separatorów, rynny prowadzącej z listwą ślizgową lub bez, odpowiednich zestawów montażowych oraz wkrętaka igus.

Jeśli e-prowadnik nie jest już używany ze względu na żywotność maszyny i systemu, firma igus odbierze go i zagwarantuje recykling. Użytkownik otrzymuje w zamian voucher o wartości opartej na masie netto e-prowadnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.