igus program recyklingu eko-prowadnik
Fot. igus

igus rozwija swój program recyklingu prowadników

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Naturalnym pytaniem producentów wykorzystujących plastikowe elementy w procesach produkcyjnych jest kwestia ich recyklingu po zużyciu. Naprzeciw tym problemom wychodzi firma igus.

W ramach programu recyklingu „eko-prowadnik”, klienci mogą wysyłać zużyte prowadniki – niezależnie od producenta – do firmy igus w celu recyklingu, otrzymując w zamian voucher. Jedną z firm, która wypróbowała ten program jest Busch Microsystems – producent maszyn.

Jest to sytuacja korzystna dla obu stron, zarówno dla środowiska, jak i dla nas jako firmy – stwierdza Dominik Benz z Busch Microsystems Consult GmbH. Kierownik projektu producenta maszyn z Langenlonsheim stanął w obliczu sytuacji, w której klient nie mógł zaakceptować nowo opracowanego i już zbudowanego, 3-osiowego systemu robota kartezjańskiego. W końcu musiał zostać on zdemontowany. A e-prowadniki ważące łącznie 400 kilogramów nagle przestały być potrzebne. Więc jak się ich pozbyć? – Nasz konsultant igus przedstawił program „eko-prowadnik”, który umożliwia ich recykling – wspomina Dominik Benz. – Moi koledzy i ja natychmiast zainteresowaliśmy się tym programem.

Celem program „eko-prowadnik” jest recykling plastiku z prowadników, ponowne jego użycie i idące za tym wprowadzenie go do cyklu materiałów nadających się do recyklingu.

Tworzywa sztuczne są następnie sortowane według rodzaju materiału, rozdrabniane i przygotowywane w celu zachowania standardów jakości w procesie produkcyjnym. Jest to zrównoważona alternatywa dla częstej praktyki, gdzie prowadnik z reguły jest po prostu usuwany wraz z innymi odpadami z tworzyw sztucznych, a recykling praktycznie nie ma miejsca.

Nie mogliśmy i nie chcieliśmy zamykać się na kwestię recyklingu, wręcz przeciwnie – podkreśla Dominik Benz. Wtóruje mu Helmut Rath, szef inżynierii sterowania w IBG Automation: – Wszystko, co robimy dla naszego środowiska, jest ostatecznie prawidłowo ulokowanym kapitałem. Proces zwrotu był prosty i nieskomplikowany.

Busch Microsystems i IBG Automation należą do coraz większej liczby firm, dla których recykling tworzyw sztucznych odgrywa  dużą rolę. Wliczając niedawny zwrot 3,4 tony w Singapurze (najcięższy do tej pory pojedynczy zwrot), na całym świecie w ramach programu igus zebrano prawie 17 ton zużytych prowadników. Zostały one przetworzone lokalnie.

To pierwszy krok – wyjaśnia Angelina Donner, inżynier Lean w firmie igus. – Codziennie pracujemy, aby przekonać coraz więcej klientów do wysyłania swoich e-prowadników do recyklingu.

Projektanci z Nadrenii-Palatynatu widzą to w ten sam sposób, ponieważ chcą nadal uczestniczyć w programie „eko-prowadnik” w przyszłości, podkreśla Dominik Benz i dodaje: – Próbujemy wielu nowych rzeczy podczas codziennego rozwoju. Zawsze pozostają jakieś resztki z e-prowadników. Od teraz zbieramy je w jednym miejscu i raz w roku wysyłamy do firmy igus w celu recyklingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.