Carbios recykling enzymatyczny biorecykling depolimeryzacja PET enzymy
Fot. Carbios

Indorama i Carbios chcą zbudować zakład biorecyklingu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Indorama Ventures i Carbios ogłosiły podpisanie protokołu ustaleń w sprawie utworzenia spółki joint venture z myślą o budowie zakładu biorecyklingu we Francji.

Z zastrzeżeniem warunków określonych w protokole, Indorama Ventures planuje przeznaczyć około 110 milionów euro na finansowanie Spółki w formie kapitału własnego i pożyczki, ale po zapoznaniu się z ostateczną dokumentacją inżynieryjną i ekonomicznym studium wykonalności projektu.

Obie strony potwierdziły swoje wzajemne wsparcie dla realizacji projektu i zamiar sfinalizowania dokumentacji kontraktowej przed końcem 2023 roku.

Zgodnie z MOU, Carbios, który złożył wniosek o pozwolenie na budowę zakładu w grudniu 2022 r., powinien nabyć 13 ha gruntów od istniejącej fabryki PET Indorama Ventures w Longlaville i spodziewa się, że uzyska wymagane pozwolenia do końca września 2023 r., co pozwoli na rozpoczęcie budowy jeszcze w tym samym roku i docelowe uruchomienie zakładu w roku 2025.

Całkowite nakłady inwestycyjne na nowy zakład zostały oszacowane na około 230 mln euro. Koszty projektu zostaną sfinansowane przez Indorama Ventures, ponadto z francuskich dotacji państwowych i pochodzących z regionu Grand-Est oraz z dokapitalizowania Spółki przez Carbios.

Carbios opracował przełomową technologię depolimeryzacji enzymatycznej, która umożliwia wydajny i bezrozpuszczalnikowy recykling odpadów z tworzyw sztucznych PET i tekstyliów.

Zakład recyklingu enzymatycznego PET w Longlaville będzie miał zdolność przetwarzania około 50 000 ton poużytkowych odpadów PET rocznie, w tym odpadów, które nie nadają się do recyklingu mechanicznego, co odpowiada 2 miliardom kolorowych butelek PET lub 2,5 miliarda tacek PET.

Jesteśmy zachęceni pozytywnymi wynikami badania due diligence, które nasze zespoły przeprowadziły do tej pory w zakresie technologii Carbios. Jesteśmy przekonani, że ten przełomowy projekt może być cennym dodatkiem do gamy rozwiązań dla gospodarki cyrkularnej tworzyw sztucznych i włókien. Z zastrzeżeniem pomyślnej realizacji projektu Longlaville, rozważamy rozszerzenie technologii Carbios w innych lokalizacjach na całym świecie – powiedział Yash Lohia, Przewodniczący Rady ESG w Indorama Ventures.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *