Hosokawa Alpine rozdmuch folii
Fot. Hosokawa Alpine

Ineos chce usprawnić recykling odpadów foliowych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Wielomilionowa inwestycja Ineos ma umożliwić firmie współpracę z przetwórcami, markami i sprzedawcami detalicznymi w celu opracowania prostszej i bardziej nadającej się do recyklingu elastycznej folii opakowaniowej.

Wychodząc poza produkcję surowców, Ineos Olefins & Polymers Europe zapowiada zakup nowej linii do rozdmuchu folii (dostawcą będzie Hosokawa Alpine). W przyszłym roku instalacja rozpocznie pracę w laboratoriach badawczo-rozwojowych spółki zlokalizowanych w Brukseli. Linia umożliwi testową produkcję folii orientowanych w kierunku maszynowym (MDO) – ta metoda obróbki materiału ma zapewnić poprawę jego właściwości fizycznych i barierowych, umożliwiając zastosowanie w różnych aplikacjach.

Ineos zamierza współpracować z firmami partnerskimi w celu zaprojektowania i wyprodukowania innowacyjnych folii na bazie polietylenu i polipropylenu. Firma wykorzysta swoją specjalistyczną wiedzę do opracowania nowych generacji żywic, które docelowo znajdą zastosowanie w elastycznych produktach opakowaniowych.

Ineos podkreśla, że dostępne obecnie na rynku elastyczne folie opakowaniowe oferują liczne korzyści w zakresie kosztów i wydajności, jednak ich wielowarstwowa struktura sprawia, że trudno poddają się recyklingowi, dlatego po zużyciu zwykle lądują na wysypiskach lub są spalane. Ograniczenie ilości tworzyw wykorzystywanych do produkcji takich folii nie tylko zwiększy ich podatność na recykling, ale także pomoże zapobiec wysyłaniu każdego roku ok. miliona ton odpadów na składowiska, przekonuje firma.

Elastyczne folie opakowaniowe zapewniają świeżość i bezpieczeństwo naszej żywności, ale rozumiemy i podzielamy obawy dotyczące odpadów z tworzyw sztucznych. Najnowsza inwestycja jest kolejnym dowodem naszego zaangażowania w podejmowanie działań, które zapewnią bardziej zrównoważoną przyszłość – powiedział Rob Ingram, dyrektor generalny Ineos O&P Europe North.

Wcześniejsze przykłady tego zobowiązania obejmują inwestycję Project One – najbardziej zrównoważony ekologicznie kraker w Europie – a także liczne inwestycje recyklingowe oraz rozwój rodziny materiałów Recycl-IN. Z kolei w zakresie produkcji ekologicznego wodoru Ineos prowadzi studium wykonalności budowy 100-megawatowej instalacji do elektrolizy wody, która może obniżyć emisję CO2 o ponad 100 tys. ton rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.