plastik PET śmieci

Interzero dostarczy Eastmanowi domowe odpady PET

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firmy Interzero i Eastman zawarły umowę na dostawy do 20 000 ton rocznie trudnych do recyklingu domowych odpadów opakowaniowych PET. Interzero będzie dostarczać je do zakładu recyklingu molekularnego Eastman w Normandii, we Francji.

Niemieckie Interzero Plastics Recycling, (część Interzero), posiada największe zdolności sortowania w Europie. Nowy zakład Eastman we Francji, stanie się największym na świecie zakładem recyklingu molekularnego typu „materiał do materiału”. Zakład będzie przetwarzał około 160 000 ton trudnych do recyklingu kolorowych i nieprzezroczystych odpadów PET rocznie, na bezbarwny i przezroczysty rPET.

Eastman jest liderem w dziedzinie recyklingu molekularnego z dziesięcioleciami doświadczenia w zakresie innowacji (rok założenia 1920-przyp. red.). Połączenie sił poprzez połączenie wiodącego know-how firm Eastman i Interzero to kolejny krok w zamykaniu pętli z naszymi partnerami i krok bliżej do świata bez odpadów – powiedział Jacco de Haas, chief commercial officer w Interzero Plastics Recycling. – Świat stoi w obliczu kryzysu związanego z odpadami z tworzyw sztucznych, gdzie zdecydowanie zbyt mało odpadów jest poddawanych recyklingowi, czy to z powodu braku zbiórki, czy też dlatego, że po prostu nie da się ich przetworzyć tradycyjnymi metodami. Innowacyjny proces firmy Eastman i ta umowa, przynoszą rozwiązanie tego problemu.

Recykling chemiczny, jako uzupełnienie recyklingu mechanicznego, pozwala na recykling odpadów tworzyw sztucznych, które wcześniej nie nadawały się do recyklingu, oraz zachowuje więcej surowców w obiegu. Obie firmy są zaangażowane w tworzenie cyrkularności materiałowej.

Sprawdzona technologia odzyskiwania poliestru firmy Eastman zapewnia prawdziwą cyrkularność dla trudnych do recyklingu odpadów plastikowych, które pozostają dziś w gospodarce liniowej. Materiał ten jest zazwyczaj spalany, ponieważ albo nie może być poddany recyklingowi mechanicznemu, albo musi być poddany downcyklingowi przy użyciu istniejącej technologii.

Technologia recyklingu chemicznego firmy Eastman pozwala na rozłożenie tych trudnych do recyklingu odpadów na części składowe, a następnie ponowne ich złożenie w celu uzyskania materiału o najwyższej jakości, bez uszczerbku dla jego właściwości.

Czytaj również:  Grupa Recykl podsumowała ostatnie ważne inwestycje

Technologia odzyskiwania poliestru firmy Eastman umożliwia wykorzystanie potencjalnie nieskończonej wartości materiałów poprzez utrzymywanie ich w produkcji przez cały cykl życia. Dzięki wydajności tej technologii oraz odnawialnym źródłom energii dostępnym we Francji, materiały mogą być produkowane przy znacznie mniejszej emisji gazów cieplarnianych niż w przypadku metod tradycyjnych.

Uruchomienie projektu zaplanowane jest na 2025 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *