Traktat o ROP Plastime Magazine 5/2022

Jak przemysł może zarobić na odpadach?

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Nawet niewielkie zmiany w gospodarce odpadami w zakładach przemysłowych przynoszą zysk.

Agata Ryś, Interseroh

Ceny ropy wystrzeliły w górę, osiągając poziomy nienotowane od lat, co spowodowało podrożenie produkcji tworzyw sztucznych i zwiększony popyt na recyklaty. W związku z tą sytuacją coraz więcej można zarobić na odpadach polimerowych.

Przykładowo, w tym roku w kwietniu za butelkowy PET płaciło się 36,6% więcej niż w 2021 r. – mówi Magdalena Czyż, ekspertka Interseroh. Według niej należy spodziewać się kolejnych zwyżek wartości rynkowej odpadów polimerowych, szczególnie że w związku ze wstrzymaniem importu zza wschodniej granicy, na unijny rynek trafia również mniej wartościowych surowców do przetworzenia.

Segreguj albo płać

Najprostszym sposobem osiągnięcia zysku z odpadów jest sprzedaż wysegregowanych frakcji. Ta metoda jest powszechnie stosowana m.in. w centrach logistycznych i sieciach handlowych. Surowce wtórne z tych źródeł są poszukiwane przez firmy przetwarzające odpady ze względu na swoją wysoką jakość. Analogiczna sytuacja dotyczy odpadów wytwarzanych w zakładach przemysłowych: warunkiem ich sprzedaży jest wcześniejsza segregacja.

Tymczasem w wielu fabrykach wciąż utrzymuje się model działania, zgodnie z którym wszystkie odpady trafiają do kontenerów jako zmieszane. Wytwarzający płaci za ich odbiór. Następnie firma zbierająca segreguje je i dostarcza odpowiednie frakcje poszczególnym recyklerom. Gdyby w zakładzie produkcyjnym wysegregowano wybrane rodzaje odpadów, zarobiłby on, zamiast płacić.

W symulacji kosztowej przeprowadzonej ostatnio przez Magdalenę Czyż dla przedsiębiorstwa z branży mleczarskiej, zaproponowano wyodrębnienie do odpowiednich worków odpadów PETu, polistyrenu i polipropylenu oraz pozostanie przy obecnej infrastrukturze. W jednym pojemniku zbierane będą odpady zmieszane – problematyczne w recyklingu, w drugim natomiast frakcje w różnokolorowych workach, które zostaną poddane recyklingowi. Dzięki temu przedsiębiorstwo przestanie wydawać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a osiągnie kilkanaście tysięcy zysku […]

Pełna treść artykułu do przeczytania nr 2/2022 „Plastime Magazine”: https://plastime.pl/wydanie/5-2022/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.