KE chce wobec Polski podjąć kroki prawne

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Komisja Europejska poinformowała, że jest zmuszona podjąć kroki prawne wobec jedenastu państw, które jak dotąd nie wdrożyły przepisów krajowych implementujących Dyrektywę SUP.

Unijna dyrektywa 2019/904, czyli tzw. „Dyrektywa SUP”, zwana też „Dyrektywą Plastikową”, weszła w życie 3 lipca 2019 roku. Przepisy miały ograniczyć zużycie przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Problem w tym, że aby Dyrektywa mogła realnie działać na terenie krajów członkowskich, kraje te powinny włączyć jej zapisy do swojego systemu prawnego.

Na początku tego roku KE zwróciła się do 16 państw UE, które dotąd tego nie zrobiły, o przedstawienie przepisów implementujących Dyrektywę. W międzyczasie taką transpozycję przepisów uczyniło pięć państw. W chwili obecnej zostało jedenaście państw, które implementacji nie dokonały. Chodzi o Belgię, Chorwację, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Irlandię, Łotwę, Portugalię, Słowenię i Polskę. Teraz Komisja chce zmusić wymienione państwa do przyspieszenia prac legislacyjnych, dając im dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie stosownych kroków.

Zignorowanie tego wezwania może spowodować, że sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czego konsekwencją mogą być dotkliwe kary finansowe.

Zobacz też: Dyrektywa SUP: Mniej odpadów, ale sporo pytań, Coraz bliżej zakazu plastikowych jednorazówek, Dyrektywa SUP uderzyła w jednolity rynek, Polskie przepisy dotyczące dyrektywy SUP coraz bliżej, Wdrożenie ROP, SUP i GOZ do przepisów krajowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *