Kolejne trudne materiały, które nadają się do recyklingu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firma recyklingowa TerraCycle z USA uznała gamę blistrów barierowych Aclar, oferowanych przez Honeywell, za technicznie nadającą się do recyklingu w kategorii produktów na bazie PVC i PETG. To pierwszy krok na drodze do opracowania komercyjnego procesu, który może umożliwić dalsze istnienie produktom tradycyjnie uważanym za trudne do odzyskania.

Folia Aclar stanowi część portfolio Honeywell Life Sciences, obok takich produktów, jak butelki Aclar Edge, które pomagają chronić zawartość, zapewniając barierę wobec wilgoci niezbędną do uzyskania stabilności produktu i zachowania skuteczności leków. TerraCycle współpracuje z markami, sprzedawcami detalicznymi i innymi zainteresowanymi stronami, aby pomóc w opracowywaniu rozwiązań w zakresie recyklingu dla strumieni odpadów, które zazwyczaj nie nadają się do odzysku. Firma wykorzystuje metodologię recyklingu materiałów wielowarstwowych, takich jak opakowania blistrów farmaceutycznych.

Powszechnym wyzwaniem, przed jakim stoją producenci i konsumenci produktów farmaceutycznych, jest możliwość stosowania tradycyjnych procesów recyklingu tylko do mniej złożonych, jednowarstwowych struktur. W rezultacie odpady z podstawowych farmaceutycznych materiałów opakowaniowych są często wysyłane na składowiska lub spalane, ponieważ nie można poddać ich obróbce w ramach istniejących strumieni recyklingowych. Z tych względów producenci farmaceutyczni podejmują zobowiązania do osiągnięcia neutralności w zakresie emisji dwutlenku węgla, produkcji opakowań wolnych od PVC i redukcji materiałów opakowaniowych.

Najnowszym wsparciem dla nich może być proces opracowany w celu odzyskiwania materiału ze zużytych wielowarstwowych blistrów foliowych Aclar, który potencjalnie redukuje ślad środowiskowy, dając możliwość ograniczenia ilości odpadów kierowanych na wysypiska. Przewiduje się, że odzyskany materiał zostanie wykorzystany do produkcji wyrobów niefarmaceutycznych, ponieważ obecne przepisy nie pozwalają na wykorzystanie materiału z recyklingu do pakowania leków. Techniczny recykling blistrów foliowych Aclar realizowany jest obecnie na skalę laboratoryjną, a Honeywell i TerraCycle planują zademonstrować go w pełnym wymiarze poprzez opracowanie procesów separacji umożliwiających odbiór i odzysk opakowań medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.