Sigwerk UniNATURE Sustainability Awards 2022
Fot. Sigwerk

Konkurs Sustainability Awards 2022 rozstrzygnięty

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firma Sigwerk i jej farby do opakowań UniNATURE zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii „Najbardziej zrównoważona innowacja” oraz w kategorii „Materiały odnawialne” w konkursie Sustainability Awards 2022 w Lisbonie, organizowanym przez redakcję Packaging Europe.

Nagrodzone farby UniNATURE firmy Sigwerk zastępują węgiel kopalny biowęglem, uzyskując do 50% zawartości węgla odnawialnego w produkcie. To do dziewięciu razy więcej niż standardowo w tego rodzaju farbach. Łączą w sobie żywice naturalne i konwencjonalne, pochodzące z monomerów pochodzenia biologicznego, dzięki czemu klienci mogą stosować serię UniNATURE bez zmian, tak jak dotychczas. farby zawierają również mniej lotnych związków organicznych i przyczyniają się do zmniejszenia ilości mikroplastiku.

Nagrodę za „Napędzanie gospodarki cyrkularnej” otrzymał Cyfrowy paszport produktu dla tworzyw sztucznych, firmy R-Cycle. Rozwiązanie to podczas produkcji opakowania automatycznie gromadzi i dostarcza istotne dla recyklingu dane, po czym udostępnia je w celu usprawnienia sortowania odpadów i dalszych zastosowań.

W kategorii „Klimat” zwyciężył klej topliwy Technomelt Supra ECO firmy Henkel. Według producenta, standardem branżowym dla klejów topliwych do zastosowań opakowaniowych jest zawartość do 50% surowców pochodzenia biologicznego. Jednak gdy ich poziom przekracza próg 50%, stosowanie kleju staje się nieefektywne dla producentów opakowań. Linia produkcyjna musi zwalniać, a cykle czyszczenia są częstsze. Henkel Technomelt Supra ECO zawiera 80% surowców pochodzenia biologicznego, nie zmniejszając wydajności produkcji.

Nagrodę Czytelników Packaging Europe, otrzymało opakowanie SealPPeel firmy Vandemoortele & MCC Verstraete. SealPPeel to innowacyjne wieczko wykonane z PP, które razem z pudełkiem PP staje się recyklingową całością. Według firmy, rozwiązanie to „znacznie zwiększa szanse na to, że opakowanie zostanie poddane recyklingowi w celu uzyskania cennego rPP, a jednocześnie zwiększa atrakcyjność opakowania na półce dzięki doskonałej jakości nadruku”.

Wśród pozostałych zwycięzców znalazły się firmy Boston Consulting Group, Amcor Healthcare, Aptar, i Tonejet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.