LANXESS pigmenty tlenki żelaza
Fot. mat. prasowe

LANXESS: EPD dla syntetycznych pigmentów Bayferrox

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

LANXESS jest pierwszym wytwórcą syntetycznych pigmentów tlenku żelaza, który oferuje zweryfikowane deklaracje środowiskowe produktu (EPD) dla wybranych grup produktów.

EPD umożliwiają koncernowi dostarczenie kompleksowych informacji o wpływie pigmentów na środowisko, od momentu powstania do opuszczenia zakładu. Podane informacje oparte są na międzynarodowej normie ISO 14025 oraz europejskiej normie EN 15804 dla wszelkiego rodzaju produktów i usług budowlanych.

– Publikacja EPD jest dowodem naszego zaangażowania w wyznaczanie najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju w branży pigmentów – deklaruje Michael Ertl, szef jednostki biznesowej Inorganic Pigments (IPG) w LANXESS. – Pigmenty tlenku żelaza pod cieszącą się zaufaniem marką Bayferrox są używane do barwienia materiałów budowlanych na bazie betonu, jak również farb i tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle budowlanym na całym świecie.

Testowane zgodnie z międzynarodowymi standardami

EPD opisuje materiały budowlane, produkty lub komponenty pod względem ich wpływu na środowisko. Deklaracje opierają się na ocenie cyklu życia oraz na funkcjonalnych i technicznych właściwościach produktu. Deklaracje środowiskowe produktów dla pigmentów Bayferrox LANXESS są badane zgodnie z międzynarodowymi standardami przez Institut für Bauen und Umwelt e.V. (IBU), stowarzyszenie producentów wyrobów budowlanych. Program IBU ma na celu stworzenie wiarygodnych i kompleksowych ocen wpływu wyrobów budowlanych na środowisko zgodnie z międzynarodowymi normami DIN i obejmuje weryfikację przez niezależnych ekspertów. Światową reputację IBU podkreśla członkostwo w Europejskiej Platformie ECO, z którą wiążą się liczne umowy dotyczące wzajemnego uznawania pomiędzy uczestniczącymi w niej operatorami programów.

Kładzenie podwalin pod zrównoważone budownictwo

Zrównoważone budownictwo jest istotną częścią drogi do ekonomicznej i przyjaznej dla środowiska przyszłości. W związku z tym deklaracje środowiskowe produktów są coraz częściej stosowane w przemyśle budowlanym i stanowią jeden z kluczowych warunków wstępnych, które muszą zostać spełnione, aby budynki otrzymały certyfikat zrównoważonego rozwoju.

– Cieszymy się, że LANXESS, jako producent surowców, dąży do zapewnienia tej przejrzystości na poziomie produktu i tym samym umożliwia klientom z branży wyrobów budowlanych znacznie dokładniejszą ocenę wpływu ich produktów na środowisko – mówi dyrektor zarządzający IBU Alexander Röder. Deklaracje EPD dla materiałów budowlanych mogą pomóc przechylić szalę na korzyść budynku, jeśli chodzi o certyfikację.

Zasadniczo w ocenach uwzględnia się obecnie, czy zastosowany materiał budowlany posiada własny certyfikat. – Jeśli surowce używane w produkcji posiadają zweryfikowane EPD, tak jak w przypadku naszej marki Bayferrox, mogą one zostać pozytywnie uwzględnione w ocenie cyklu życia materiału budowlanego – wyjaśnia Holger Wendt, szef segmentu rynku budowlanego w IPG.

EPD zapewniają ponadto większą przejrzystość w odniesieniu do profili środowiskowych pigmentów i w ten sposób oferują solidną podstawę do porównywania wyrobów z tlenku żelaza od różnych dostawców surowców. Zapewnia to producentom materiałów budowlanych możliwość optymalizacji i doprecyzowania oceny cyklu życia ich własnych produktów.

Porównywanie różnych produktów jest warte wysiłku, ponieważ proces produkcji syntetycznych pigmentów tlenku żelaza pochłania ogromne ilości energii. Dlatego w ostatnich dziesięcioleciach LANXESS systematycznie inwestował w poprawę śladu węglowego swoich pigmentów poprzez wdrażanie zrównoważonych procesów produkcyjnych w zakładach produkcyjnych.

– Dzięki weryfikacji EPD naszych podstawowych produktów klienci dostrzegają nasze zaangażowanie w ocenę cyklu życia – wyjaśnia Michael Ertl.

Dodatkowe szczegółowe informacje na temat nieorganicznych pigmentów firmy dla przemysłu budowlanego opublikowano
na stronie https://bayferrox.com.

Zrównoważony rozwój dociera również na szczyt

Koncern LANXESS przypisał kwestię zrównoważonego rozwoju bezpośrednio do portfolio członków zarządu. Obejmują one ochronę klimatu i energię, bezpieczeństwo i higienę pracy, ochronę środowiska, produkty i łańcuchy wartości o charakterze okrężnym, pracowników, kulturę korporacyjną oraz przejrzyste raportowanie osiągnięć w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ramach powołanego w 2021 roku Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju członkowie Zarządu podejmują wspólne decyzje dotyczące kluczowych projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju.

– Jesteśmy świadomi odpowiedzialności wobec społeczeństwa, dlatego zrównoważony rozwój stanowi przewodnią zasadę naszej działalności. W coraz większym stopniu decyduje on jednak również o przewadze konkurencyjnej, zwiększającej naszą atrakcyjność w oczach klientów i potencjalnych pracowników, a także na rynku kapitałowym. Poprzez modyfikację naszych systemów motywacyjnych i struktur sprawiamy, że zrównoważony rozwój w jeszcze większym stopniu staje się integralną częścią naszej firmy – wyjaśnia dyrektor generalny LANXESS Matthias Zachert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.