LANXESS Tower
Fot. LANXESS

LANXESS kontynuuje dobre wyniki w trzecim kwartale

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Trzeci kwartał 2019 roku to dla koncernu LANXESS kontynuacja dobrych wyników. LANXESS osiągnął je pomimo realizacji ambitnych celów ochrony klimatu.

Wyniki w trzecim kwartale zgodnie z oczekiwaniami były tylko nieznacznie słabsze niż w roku poprzednim. EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych wyniósł 267 mln EUR i był o 3,6 proc. mniejszy w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem w wysokości 277 mln EUR.

Negatywny wpływ na zyski miał w szczególności niższy popyt ze strony branży motoryzacyjnej oraz słabe wyniki działalności w zakresie rud chromu. Prawie całkowicie skompensował to jednak stabilny portfel spółki i korzystny wpływ wahań kursowych, w szczególności mocnego dolara. Marża EBITDA wyniosła 15,0 proc. w porównaniu do 15,5 proc. w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

Nasza stabilna pozycja po raz kolejny dowiodła swojej wartości, pozwalając nam pozostać na dobrej drodze w tych burzliwych czasach. Pomimo trudnego otoczenia z optymizmem dokonujemy ostatniego przyspieszenia w tym roku – mówi Matthias Zachert, prezes zarządu LANXESS AG.

LANXESS oczekuje, że w czwartym kwartale wynik EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych będzie nieco lepszy niż w roku poprzednim. Producent specjalistycznych środków chemicznych spodziewa się, że w całym 2019 roku EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych wyniesie od 1,000 mld do 1,050 mld EUR (w roku poprzednim: 1,016 mld EUR).

Sprzedaż Grupy w trzecim kwartale 2019 roku wyniosła 1,781 mld EUR, na poziomie z roku poprzedniego. Zysk netto spadł o 13,8 proc., z 80 mln EUR do 69 mln EUR, głównie z powodu wyższych odpisów amortyzacyjnych. Zysk na akcję spadł mniej znacząco, o 10,2 proc. – z 0,88 EUR do 0,79 EUR – ze względu na niższą średnią liczbę akcji w obrocie po zakończeniu programu skupu akcji własnych.

Dostosowanie działalności w obszarze związków metaloorganicznych

LANXESS robi kolejny krok w kierunku dalszego rozwoju swojego portfolio. Koncern dostosowuje swoją działalność w dziedzinie związków metaloorganicznych, aby w przyszłości skoncentrować się na segmentach oferujących rentowny wzrost. W tym celu LANXESS dokonuje wartej kilka milionów euro inwestycji w zakład w Bergkamen w Niemczech, aby rozszerzyć produkcję związków metaloorganicznych na bazie aluminium, które są wykorzystywane jako katalizatory w produkcji wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Działalność ta charakteryzuje się atrakcyjną marżą i dobrymi perspektywami rozwoju.

Również w Bergkamen LANXESS produkuje związki metaloorganiczne na bazie cyny. Koncern dokonał właśnie sprzedaży tej działalności na rzecz Grupy PMC, amerykańskiej spółki chemicznej. Obie strony podpisały umowę w tej sprawie 9 listopada 2019 r. Przewiduje się, że transakcja zakończy się pod koniec 2019 r. Strony uzgodniły, że nie ujawnią ceny zakupu. Co najmniej do końca 2021 r. LANXESS będzie kontynuował produkcję związków metaloorganicznych na bazie cyny na zlecenie przyszłego właściciela. Związki metaloorganiczne na bazie cyny są wykorzystywane głównie do produkcji polichlorku winylu (PCW), katalizatorów i innych chemicznych zastosowań pośrednich.

– Dzięki dostosowaniu naszej działalności w dziedzinie związków metaloorganicznych osiągnie ona znacznie większą stabilność i rentowność – mówi Hubert Fink, członek zarządu LANXESS AG. – Jednocześnie jesteśmy przekonani, że pod nowym zarządem zyska lepsze możliwości rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.