DSM Engineering Plastics zakłady w Emmen Holandia
DSM Engineering Plastics, Emmen, Holandia. Fot. DSM

Lanxess przejmie spółkę DSM Engineering Materials

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firmy Lanxess i Advent International podpisały umowę nabycia biznesu DSM Engineering Materials od holenderskiej grupy Royal DSM za cenę ok. 3,7 miliarda euro.

Transakcja zostanie sfinansowana z kapitału własnego Advent i zadłużenia zewnętrznego poprzez spółkę joint venture założoną przez Lanxess i Advent. Wspomniany oddział DSM osiąga roczną sprzedaż w wysokości ok. 1,5 mld euro, z marżą EBITDA rzędu 20 proc. Advent będzie kontrolować co najmniej 60 proc. spółki, której celem jest wsparcie sektora motoryzacyjnego materiałami pozwalającymi na dalszą redukcję masy pojazdów, a dzięki temu także – emisji CO2. Kluczowym obszarem wzrostu ma być elektromobilność.

Częścią JV stanie się również należąca do Lanxessa jednostka High Performance Materials, dostawca wysokowydajnych polimerów, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego. Podobnie jak DSM Engineering Materials, również ten oddział realizuje sprzedaż na poziomie ok. 1,5 mld euro rocznie. Lanxess otrzyma płatność początkową w wysokości co najmniej 1,1 mld euro.

W ośmiu zakładach produkcyjnych na świecie DSM Engineering Materials produkuje poliamidy, materiały specjalistyczne (w tym poliestry), a także PPS. Posiada również 7 placówek badawczych. Z kolei jednostka High Performance Materials dostarcza polimery inżynieryjne PA6 i PBT, kompozyty z włókien termoplastycznych, a także odpowiednie prekursory, takie jak kaprolaktam i włókna szklane. Ma do dyspozycji 10 zakładów produkcyjnych i 7 ośrodków badawczych.

W przypadku koncernu Lanxess transakcja poprawi jego portfel biznesowy, który będzie składał się teraz z trzech segmentów chemii specjalistycznej. Środki z inwestycji zostaną przeznaczone na redukcję zadłużenia i wzmocnienie bilansu. Ponadto grupa planuje skup akcji własnych o wartości do 300 mln euro. Zgodnie z warunkami umowy, Lanxess może po trzech latach sprzedać swój udział we wspólnym przedsięwzięciu na rzecz Advent, po tej samej wycenie. Po formalnym zatwierdzeniu przez władze firm transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2023 roku.

Dzięki przedsięwzięciu Lanxess stanie się znacznie mniej uzależniony od wahań koniunktury, ponadto wzmocni swój bilans dzięki wpływom z transakcji i zyska nowe możliwości dalszego rozwoju naszej grupy. Dzięki nowej spółce joint venture budujemy silnego globalnego gracza w dziedzinie wysokowydajnych polimerów. Advent jest silnym, wiarygodnym partnerem o ugruntowanej historii inwestowania w koncerny chemiczne. Portfele, łańcuchy wartości i globalne pozycjonowanie obu biznesów doskonale się uzupełniają – przekonuje dyrektor generalny niemieckiego koncernu, Matthias Zachert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.