LANXESS Tower
Fot. LANXESS

LANXESS: umowa z TotalEnergies na dostawy styrenu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Koncern chemiczny LANXESS i francuska grupa energetyczna TotalEnergies nawiązały współpracę w zakresie dostaw cyrkularnego biopochodnego styrenu.

W przeciwieństwie do konwencjonalnego styrenu, surowiec używany przez TotalEnergies oparty jest na oleju talowym, który pochodzi z żywicy drzewnej i jest produktem ubocznym przy produkcji masy celulozowej.

LANXESS wykorzystuje ten styren do produkcji żywic jonowymiennych. Produkty te znajdują zastosowanie przede wszystkim w oczyszczaniu ścieków i procesach chemicznych oraz w przemyśle spożywczym.

Pochodzenie styrenu jest certyfikowane zgodnie z zasadą bilansu masowego w ramach standardu ISCC PLUS („International Sustainability and Carbon Certification”). Certyfikacja ta była konieczna do nawiązania współpracy, ponieważ LANXESS oferuje wszystkie swoje produkty zgodnie z tym standardem.

Nasi klienci coraz częściej pytają o zrównoważone rozwiązania, a surowce o niskim śladzie węglowym są tu kluczowe. Dzięki współpracy z TotalEnergies możemy rozszerzyć ofertę dla naszych klientów – powiedział Marcel Beermann, Head of Global Procurement & Logistics w LANXESS.

W sierpniu zeszłego roku koncern LANXESS ogłosił swój cel osiągnięcia neutralności klimatycznej w produkcji surowców do 2050 roku.

Oprócz styrenu, firma już teraz pozyskuje wiele innych zrównoważonych odpowiedników surowców kopalnych. LANXESS wykorzystuje biopochodny akrylonitryl do żywic jonowymiennych, natomiast prepolimery sprzedawane pod marką Adiprene Green zawierają poliole polieterowe na bazie skrobi.

Półprodukt Trimethylpropane Scopeblue składa się w połowie z trwałego aldehydu N-butylowego. Kompozyt Tepex Scopeblue powstaje na bazie lnu i kwasu polimlekowego. A wysokowydajny plastik Durethan Scopeblue wykorzystuje biocykloheksan i szkło odpadowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *