Komisja Europejska

List EuPC do Przewodniczącej Komisji Europejskiej

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

List Dyrektora Zarządzającego EuPC Alexandre’a Dangis’a do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen ws. ciągłości dostaw tworzyw sztucznych.

Dbałość o higienę i zdrowie to nasze obowiązki

Na wstępie chciałbym podziękować za wytężoną pracę i walkę z CoVid19 oraz za zapewnienie koordynacji niezbędnych działań na poziomie europejskim w celu ochrony zdrowia i dobrostanu obywateli. Trudne czasy są obciążeniem dla nas wszystkich, dla każdej branży, dlatego musimy być jeszcze bardziej zjednoczeni, jeśli chcemy z powodzeniem je przetrwać.

EuPC w szczególności doceniła niedawną publikację COVID-19. Wytyczne dotyczące sposobu zarządzania granicami w celu ochrony zdrowia i zapewnienia dostępności towarów i podstawowych usług.

W kwestii dostaw żywności ujęto w tym dokumencie niezbędne towary, np. zwierzęta gospodarskie, konieczny sprzęt, jak również wyposażenie medyczne i ochronne. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na coś, co często nie jest uważane za istotny towar przy dostawach żywności, a naszym zdaniem powinno być uwzględnione, czyli plastikowe opakowania.

Opakowania z tworzyw sztucznych mają za zadanie chronić i konserwować zapakowany przedmiot. Choć są często niezauważalne dla konsumenta, to właśnie dzięki nim każdy produkt jest dobrze zabezpieczony przed brudem, wilgocią i kontaktem z ludźmi. Opakowania plastikowe są towarem zasługującym na uwagę. Środki kontroli nie powinny zaburzać ciągłości działalności gospodarczej firm z naszej branży, lecz chronić funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Niezakłócony transport ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dostępności produktów zapakowanych w tworzywa sztuczne. Dzięki niemu mogą one dotrzeć do odbiorców w całej Europie.

Biorąc powyższe pod uwagę EuPC uprzejmie prosi o zapewnienie dostępności i dostaw tworzyw sztucznych do pakowania, do zastosowań farmaceutycznych i niefarmaceutycznych oraz o zapewnienie transportu gotowych i półfabrykowanych opakowań z tworzyw sztucznych w całej Unii Europejskiej.

Swobodny przepływ tych towarów ma kluczowe znaczenie dla zachowania higieny, zdrowia i bezpieczeństwa w dostawach wielu produktów, takich jak żywność, sprzęt ochronny i leki. W żadnym wypadku nie możemy sobie pozwolić na zlekceważenie podstawowych środków ostrożności.

Czytaj również:  PureCycle wybuduje zakład recyklingu PP w Europie

Przemysł tworzyw sztucznych może teraz odegrać znaczącą rolę i być częścią europejskiej koordynacji. W tej kwestii EUPC w pełni popiera „Zalecenia Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego dotyczące zmniejszenia wpływu COVID19 na europejski transport towarowy” (dokument w załączeniu).

Z wyrazami szacunku,
Alexandre Dangis
Dyrektor Zarządzający EuPC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *