Michelin kieruje projektem recyklingu chemicznego

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Konsorcjum 18 europejskich podmiotów z Grupą Michelin na czele podjęło inicjatywę WhiteCycle dotyczącą przetwarzania „trudnych” odpadów poużytkowych.

Koordynowany przez Grupę Michelin projekt WhiteCycle, który ruszył 1 lipca tego roku, ma na celu wsparcie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez przekształcanie zużytych tekstyliów z tworzyw sztucznych w produkty o wysokiej wartości dodanej. Jak informuje francuski koncern, ambicją realizatorów projektu o wartości 10 milionów euro jest rozwinięcie do 2030 roku zdolności do recyklingu ponad 2 mln ton tworzywa PET, trzeciego najczęściej używanego plastiku na świecie. Inicjatywa koncentruje się na chemicznym przetwarzaniu złożonych odpadów przemysłowych zawierających tekstylia i inne komponenty z opon, węży i odzieży wielowarstwowej.

Konsorcjum opracuje nowe procesy dla różnych etapów łańcucha wartości, w tym technologie sortowania, które umożliwią znaczne zwiększenie zawartości tworzyw sztucznych w złożonych strumieniach odpadów. W ramach projektu zostanie także opracowany wstępny proces obróbki zużytego plastiku, a po nim innowacyjny proces recyklingu z wykorzystaniem enzymu do trwałej dezintegracji wstępnie przetworzonego tworzywa na czyste monomery. Całość zakończy się etapem repolimeryzacji, w wyniku którego powstaną praktycznie nowe tworzywa do produkcji opon, węży i odzieży.

W projekt zaangażowani są partnerzy przemysłowi: Michelin, Mandals, Inditex, a także firmy zajmujące się gospodarką odpadami: Synergie TLC i Estato oraz firma sortująca Iris i kolejna, Carbios, wyspecjalizowana w recyklingu biologicznym. Ponadto udział w badaniach biorą: zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych PET firmy Kordsa oraz firma iPoint, zajmująca się analizą cyklu życia produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *