Mikrofalowy recykling pianek poliuretanowych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Japońscy przedsiębiorcy skomercjalizują technologię degradacji odpadów pianki używanej do produkcji siedzeń samochodowych i materacy.

Elastyczne pianki poliuretanowe składają się głównie z polioli i izocyjanianów. Miękkość i wysoka sprężystość tego rodzaju tworzyw to zalety, które pozwoliły na rozwój szerokiego zakresu aplikacji – od towarów i materiałów przemysłowych po artykuły codziennego użytku. Opracowanie i komercjalizacja wydajnej technologii ich recyklingu jest kwestią istotną z punktu widzenia rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, firmy Mitsui Chemicals i Microwave Chemical wspólnie doskonalą metodę obróbki odpadów elastycznej pianki poliuretanowej za pomocą technologii wykorzystującej mikrofale. Projekt zakłada bezpośrednią syntezę surowców PU w następstwie rozkładu pozostałości materiału używanego przez przemysł motoryzacyjny i branżę meblową.

Stosując opracowaną przez Microwave Chemical technologię degradacji plastiku PlaWave, skrócono czas przetwarzania elastycznej pianki PU co najmniej o połowę, osiągając zarazem znaczną redukcję zużycia energii w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami. Wskazuje się również na potencjał ograniczenia emisji CO2 poprzez możliwość zasilania procesu energią elektryczną wytworzoną z odnawialnych źródeł energii. Technologia PlaWave jest kompatybilna zarówno z procesem pirolizy, jak i solwolizy. Według obu firm, metoda umożliwia szybszy przebieg reakcji i większą wydajność energetyczną w bardziej kompaktowym urządzeniu.

Wstępne prace przyniosły pozytywne wyniki, dlatego realizatorzy projektu przeszli do fazy testów laboratoryjnych, która potrwa do marca 2023 r. Kolejnym ruchem będzie rozpoczęcie rok później testów demonstracyjnych na większą skalę, a następnie komercjalizacja technologii w 2026 r. Wraz z testami demonstracyjnymi, Mitsui Chemicals zbuduje model biznesowy, który obejmie cały łańcuch wartości recyklingu elastycznej pianki poliuretanowej, wspierający rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.