Mikroorganizmy pomogą produkować polipropylen

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Żywice oparte na polimerach wytwarzanych w naturalny sposób z metanu zostaną włączone w skład mieszanek PP.

Firmy Sumitomo Chemical z Japonii oraz kalifornijska Newlight Technologies rozpoczęły wspólne prace nad mieszankami do zastosowań motoryzacyjnych i tekstylnych. Do tego celu wykorzystają oparty na polihydroksymaślanie (PHB) i wytwarzany z metanu przez mikroorganizmy biomateriał AirCarbon o ujemnym bilansie emisji CO2.

W ramach projektu, jako punkt wyjścia dla procesu produkcyjnego Newlight Technologies opracuje nowe gatunki AirCarbon, bazując na emisjach metanu wychwyconych z wydobycia węgla oraz działalności rolniczej i przemysłowej. Z kolei zadaniem Sumitomo będzie połączenie tych materiałów z polipropylenem dla przygotowania nowych mieszanek. Nowe tworzywa, które pod względem jakości będą odpowiadały konwencjonalnym mieszankom PP przy jednoczesnym obniżeniu wpływu na środowisko, zostaną wykorzystane do produkcji zderzaków i wnętrz samochodowych, a także możliwych do barwienia tkanin.

AirCarbon z portfolio Newlight Technologies to pierwszy na świecie skomercjalizowany biomateriał wytwarzany przy wykorzystaniu metanotrofów – mikroorganizmów występujących w przyrodzie, które metabolizują metan jako źródło węgla. Organizacje zewnętrzne potwierdziły jego znacząco ujemny ślad węglowy. Firma rozpoczęła działalność pierwszego na świecie zakładu produkcji AirCarbon na skalę komercyjną w 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.