Wciąż jeszcze można zatrzymać lawinę plastikowych odpadów

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Do mórz i oceanów trafia corocznie ponad osiem milionów ton odpadów z plastiku. Jeśli takie tempo się utrzyma, już za 30 lat śmieci będzie więcej niż ryb.

Mamy szansę powstrzymać ten czarny scenariusz, jeśli każdy weźmie na siebie odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku. Do tego nawołuje akcja #LessPlasticChallenge, zapoczątkowana przez Danfoss Poland.

W firmie Danfoss Poland rocznie generowano 9 ton odpadów PET. Samych plastikowych półlitrowych butelek z wodą do picia zużywano aż 250 tysięcy rocznie. Codziennie ponad tysiąc tych jednorazowych opakowań trafiało do kosza.

A warto pamiętać, że tylko 9 proc. wszystkich wyrzucanych plastików poddawanych jest recyklingowi. Reszta zostaje wśród nas, trafia do rzek i oceanów, gdzie grupuje się w wielkie śmieciowe wyspy, z których największa na Pacyfiku ma powierzchnię pięciokrotnie większą od Polski. Szacuje się, że obecnie w morzach i oceanach znajduje się 51 bilionów plastikowych drobin, 500 razy więcej niż gwiazd w Drodze Mlecznej!

Zarząd i pracownicy Danfoss Poland – firmy znanej ze swoich proekologicznych działań – postanowili powiedzieć „stop” masowej produkcji śmieci i zrezygnować z użytkowania jednorazowych plastikowych opakowań na wodę pitną. Od początku roku zniknęły one z przestrzeni firmy i zostały zastąpione przez butelki wielokrotnego użytku, które zostały przekazane każdemu pracownikowi. Butelki można napełniać wodą ze specjalnych dystrybutorów z „kranówką”.

Na spotkaniach biznesowych w firmie nie podaje się napojów w opakowaniach PET, lecz wodę w szklanych karafkach i szklankach. W wyniku tych działań Danfoss Poland ograniczy „produkcję” plastikowych śmieci o 9 ton rocznie.

Dzięki oddolnej inicjatywie pracowników, zainicjowanej przez departament administracji, zrezygnowaliśmy z wody butelkowanej. Jeszcze do ubiegłego roku zamawialiśmy dla pracowników i naszych gości około 250 tysięcy plastikowych butelek. Oznacza to, że dziennie wyrzucaliśmy ich ponad 1200 – wyjaśnia Aleksandra Stępniak, konsultant do spraw efektywności energetycznej Danfoss Poland. – Ale to przecież tylko jedno przedsiębiorstwo. Dlatego powstał pomysł akcji #LessPlasticChallenge, która ma zachęcić innych do świadomej zmiany. Już w tej chwili mamy pierwsze zgłoszenia, mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej, że firmy się zaangażują i zainspirowane naszym działaniem zmniejszą swój ślad ekologiczny.

W tym celu Danfoss stworzył stronę internetową www.lessplastic.pl, na której zamieszczono m.in. wiele praktycznych porad, jak zastąpić plastik w codziennym życiu – zarówno w przedsiębiorstwach, urzędach i lokalach usługowych, jak i w prywatnych domach. Można tam znaleźć również kalkulator pozwalający oszacować, ile plastikowych odpadów generuje każdy z nas.

Czytaj również:  Każdy z odpadów można przetworzyć

Jesteśmy firmą świadomą. Zrównoważony rozwój i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym są dla nas bardzo ważne, dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki, aby zainspirować i +zarazić+ wszystkich tych, którzy są gotowi przyjąć wyzwanie i ograniczyć zużycie plastiku – mówi Adam Jędrzejczak, prezes zarządu, Danfoss Poland.

żródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *