Enchem Poland fabryka elektrolitów Biskupice Podgórne
Biskupice Podgórne. Budowa pierwszej fabryki Enchem w Polsce. Fot. Spart

Na Dolnym Śląsku powstanie fabryka do produkcji litu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Koreańska firma Enchem Poland wybuduje nową fabrykę i instalację do produkcji litu na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN w Kobierzycach na Dolnym Śląsku. Inwestycję wspiera Agencja Rozwoju Przemysłu.

Koreański koncern zainwestuje 240 mln zł swój projekt. To będzie trzecia największa inwestycja przedsiębiorstwa z Korei Południowej na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji.

W całym 2021 r. w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN wydano aż 45 decyzji o wsparciu nowych inwestycji, a od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji w sumie sto takich decyzji – powiedział Grzegorz Piechowiak, pełnomocnik rządu do spraw inwestycji zagranicznych i wiceminister rozwoju i technologii. – Budowa fabryki i instalacji do produkcji litu w EURO-PARK Kobierzyce to kolejny dowód na to, że pomimo pandemii, polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie. To 6. inwestycja firm z Korei Południowej w Polsce w 2021 r. W ciągu minionych dwunastu miesięcy przedsiębiorstwa z tego kraju zainwestowały w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już ponad 3,5 mld zł i stworzyły pół tysiąca nowych miejsc pracy.

W tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN – powiedział Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – Przez ten czas firmy zainwestowały 15,5 mld zł w budowę, modernizację i wyposażenie zakładów produkcyjnych. Przedsiębiorcy utworzyli i utrzymali ponad 27 tysięcy miejsc pracy.

Inwestycja południowokoreańskiej firmy obejmuje budowę nowej fabryki i instalacji do produkcji litu.

Sól litu jest jednym z głównych składników używanych do produkcji elektrolitu do baterii, jak również do samej produkcji baterii do aut elektrycznych – powiedział Byung Won Lee, dyrektor generalny Enchem Poland Sp. z o.o. – Ze względu na sytuację geopolityczną i trudności w dostępie do surowca na rynkach światowych będziemy produkować ten komponent we własnym zakresie. W ten sposób zabezpieczymy ciągłość produkcyjną elektrolitu i co za tym idzie baterii, pozwalając na bezprzestojowe dostawy do głównych odbiorców – producentów baterii do aut elektrycznych, m.in. dla LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. Będziemy jedynym producentem soli litu w Europie.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.