Neste rafineria Rotterdam
Fot. Neste

Neste inwestuje w rafinerię produktów odnawialnych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Neste zamierza zwiększyć moce produkcyjne kompleksu zlokalizowanego w Rotterdamie. Decyzja podyktowana jest wzrostem ambicji klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Zdolności produkcyjne Neste we wspomnianej lokalizacji, szacowane na 1,4 mln ton produktów odnawialnych rocznie, są dziś największe w Europie. Rozbudowa rafinerii koszem 1,9 mld euro zwiększy je do poziomu 2,7 mln ton, z czego 1,2 mln ton przypadać będzie na zrównoważone paliwo lotnicze (SAF). Firma planuje uruchomienie nowej jednostki produkcyjnej w pierwszej połowie 2026 roku.

Inwestycja wzmacnia naszą globalną pozycję lidera rynku produktów odnawialnych. Jest to również ważny krok w kierunku przyszłej konkurencyjności oraz realizacji strategii wzrostu Neste w zakresie ekologicznych źródeł energii. Naszym klientom, skoncentrowanym na zrównoważonym rozwoju, przyniesie znaczną ilość odnawialnego paliwa lotniczego, oleju napędowego oraz surowca do produkcji tworzyw sztucznych i chemikaliów – mówi Matti Lehmus, prezes i CEO Neste.

Inwestycja jeszcze bardziej wzmocni przewagę konkurencyjną firmy, opartą na globalnej optymalizacji produkcji oraz wykorzystaniu odpadów i surowców resztkowych. Dzięki zastrzeżonej technologii NEXBTL, produkty odnawialne mogą być wydajnie uszlachetniane na bazie szerokiej gamy odpadów i pozostałości o niższej jakości. Nowa linia produkcyjna ma być najlepsza w swojej klasie pod względem efektywności energetycznej i elastyczności surowców, zapewnia Neste.

Firma dysponuje obecnie globalną wydajnością na poziomie 3,3 mln ton produktów odnawialnych rocznie. Realizowany projekt ekspansji w Singapurze oraz spółka joint venture z kalifornijską firmą Marathon zwiększą łączne zdolności produkcyjne Finów w tej kategorii do 5,5 mln ton do końca 2023 r. i uczynią Neste jedynym globalnym dostawcą odnawialnych paliw i surowców produkowanych na trzech kontynentach. Po zakończeniu rozbudowy kompleks w Rotterdamie zwiększy łączną wydajność firmy w zakresie produktów odnawialnych aż do 6,8 mln ton rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.